Domaći ribnjaci pripremili su se za predstojeće blagdane. Svoje ulove već nude od početka studenog. Ribu su izlovili i iz svog najvećeg ribnjaka i u Ribnjačarstvu Končanica. Ovaj ribnjački kapitalac od 180 hektara omogućio je dovoljne količine i za hrvatske kupce i za izvoz. Iz uprave doznajemo kako su kao i na sve u poljoprivredi, i na uzgoj ribe utjecale su klimatske promjene. Godina je bila vrlo zahtjevna. Proljeće je bilo dosta hladno i kišovito, a u rujnu se produžila sezona. Stanje na ribnjacima u Končanici unatoč svemu dosta je dobro. Ribnjačarstvo Končanica tvrtka je s tradicijom dugom preko 120 godina, prostire se na 1360 hektara i ima jedno od najstarijih ribnjaka u Hrvatskoj. Upravo na tom preko stoljetnom iskustvu i počiva uspješna proizvodnja konzumne ribe. Direktor Ribnjačarstva Končanica Mladen Prević zadovoljan je što prvenstveno domaćim kupcima mogu omogućiti kupnju po starim cijenama.
– Krenuli smo s izlovima. Naš najveći ribnjak smo izlovili i pokazalo se da sav trud, energija i hrana su se isplatili. Ribe ima dosta i riba je lijepa pa smo čak i više nešto izlovili nego što smo planirali. Krenuli smo s prodajom i bit će je sve do Uskrsa, odnosno dok nam budu prirodne prilike dopuštale. Cijenu smo zadržali, s obzirom da je cijena žitarica bila dosta dobra. Šaran je u maloprodjai 4,65 eura za kilogram, amur 3,75, a 2,3 eura za kilogram je cijena tostolobika. Imamo nešto i divlje ribe babuške i rogana koja nam se uvijek pojavi u većim ribnjacima pa će biti i ona pred blagdane u prodaji. Gledamo da idemo s nižom cijenom jer smo primarni proizvođač i da je riba kod nas jeftinija nego u centrima jer svjesni smo da ljudima nije lako i da nas je zadesila inflacija. Trenutačno ribu prodajemo na sportskom ribnjaku i tamo imamo kavez u koji stane 150 do 200 kilograma ribe i svaki dan stavljamo frišku ribu. Od utorka do nedjelje se može kupiti živa riba, a pred Badnjak, otprilike desetak dana ranije, ćemo zimovnike preseliti kod mosta. Tamo možemo ponuditi veću količinu i cijena će ostati ista. Našu ribu sada se može kupiti i na daruvarskoj tržnici – doznali smo od Previća.
Na končaničkim ribnjacima godišnje proizvedu oko 700 tona ribe. Ukupna je to kilaža i za jednogodišnji i dvogodišnji nasad. Od toga oko 500 tona otpada na konzumnu ribu koja se rado kupuje u bjelovarsko-bilogorskom kraju. Inače, kada je u pitanju cijela Hrvatska na četvrtom smo mjestu zemalja Europske unije koje uzgajaju najviše ribe, ali po potrošnji se ne možemo pohvaliti. Iako, i ona raste, godišnje po stanovniku pojedemo 23 kilograma ribe.