Gradonačelnik Bjelovara, Dario Hrebak, najavio je na nedavnom stručnom skupu da će se ljekovita voda iz dublje bušotine KorGT-1 u početnoj fazi koristiti za grijanje novog termalnog kompleksa. U budućnosti, kako je rekao, razmatra se i iskorištavanje punog lječilišnog potencijala te vode.
-Planiramo srednjoročno proširiti bjelovarske toplice dodatkom s kadicama i bazenima ispunjenim ljekovitom vodom, namijenjenim osobama s određenim zdravstvenim problemima- izjavio je Hrebak.
Gradonačelnik je također odbacio netočne informacije koje se šire društvenim mrežama, a koje tvrde da je geotermalna voda iz dva izvora u Velikom Korenovu radioaktivna ili opasna po zdravlje. -Imamo zaista sreće što smo otkrili izuzetno kvalitetnu vodu, i to čak iz dva izvora. S ciljem potpune transparentnosti, okupili smo vodeće hrvatske stručnjake da građanima jasno predstave njenu kvalitetu- dodao je.
Direktor Termi Bjelovar, Zvonimir Žarec, izrazio je zadovoljstvo dosadašnjim napretkom radova koji su na polovici predviđenog roka. Investicija je vrijedna gotovo 53 milijuna eura s PDV-om, a kompleks će obuhvatiti oko 13.000 kvadratnih metara bruto površine, od čega će vodenih površina biti oko 3.700 kvadrata.
-Cilj nam je izgraditi energetski potpuno neovisan kompleks s minimalnim ugljičnim otiskom – praktično na nuli- objasnio je Žarec. Projekt se temelji na četiri ključna stupa: inovaciji, obnovljivim izvorima energije, održivosti i energetskoj neovisnosti. Kompleks će koristiti dva geotermalna izvora: jedan za grijanje i bazene, a drugi za proizvodnju energije.
Izvor B ima kapacitet od 30 litara u sekundi, dok izvor A osigurava oko 9 do 10 litara u sekundi. Žarec je naglasio da se u budućnosti planira i razvoj lječilišnog dijela gdje bi se koristila voda temperature od 75 °C iz izvora B.
Damir Andabaka, dipl. ing. sa Škole narodnog zdravlja „dr. Andrija Štampar“, potvrdio je da voda iz bušotine KorGT-1 posjeduje ljekovita svojstva, ali se za sada neće koristiti u termama. „S aspekta zdravlja, nema prepreka. Glasine o radioaktivnosti ili otrovnim tvarima poput željeza i mangana nisu točne – takve nečistoće se lako uklanjaju,“ rekao je Andabaka.
Naglasio je kako je kvaliteta vode usporediva s poznatim termalnim vodama u Tuhelju i Krapini, a sadrži i elemente poput fluora, broma i joda, slično kao vode u Karlovy Varima.
-Vode ove vrste se u Mađarskoj i drugim zemljama tradicionalno koriste u lječilišne svrhe- dodao je.
Za sigurnost posjetitelja, zdravstvena ispravnost vode u bazenima redovito će se kontrolirati dva puta mjesečno tijekom cijele godine.