Liga protiv raka Bjelovarsko-bilogorske županije u subotu prijepodne na bjelovarskoj tržnici organizirala je javnozdravstvenu humanitarnu akciju Dan mimoza, usmjerenu na borbu protiv raka vrata maternice. Donirani novac, za koji su građani zauzvrat dobili grančicu mimoze, kao i uvijek udruga će koristiti za daljnje akcije i donacije. U Hrvatskoj godišnje od raka vrata maternice oboli 320 žena, a 120 ih nažalost izgubi bitku s tom opakom bolešću.
– To je apel da je svaki život vrijedan i da se moramo čuvati. Karcinom se dosta javlja u mlađoj dobi tako da su bitni redoviti ginekološki pregledi, redoviti PAPA testovi, HPV testiranje i zdrave životne navike. Ako se otkrije u ranim fazama jako je preventabilan, ali se jako teško otkriva u početnoj fazi –naglasio je predsjednik županijske Lige protiv raka Ivan Jurišić.
Doktorica Antina Dadić, specijalistica školske i adolescentne medicine iz bjelovarsko-bilogorskog Zavoda za javno zdravstvo istaknula je važnost cijepljena protiv HPV-a.
– Cjepivo je korisno, a u Hrvatskoj je prisutno od 2007. godine. U prvim godinama nije postojala nacionalna preporuka nego se na lokalnoj razini određivalo kome je cjepivo besplatno. Godinama su ti postoci procijepljenosti bili jako niski. Od 2015. je nacionalna preporuka da je cjepivo dobrovoljno preporučljivo za sve učenike osmih razreda i od tada ih intenzivno pozivamo, u sklopu sistematskog pregleda. Trenutačno imamo devet valentno cjepivo i ono na je na raspolaganju od 2017. godine – ističe dr. Dadić.
Doktorica Željka Modrić Nikolić, specijalistica ginekologije i opstetricije koja radi u bjelovarskoj bolnici objasnila je zašto potiču na cijepljenje protiv HPV-a u najranijim dobnim skupinama.
– Rezultat koji želimo postići cijepljenjem postiže se ako se procijepimo prije same infekcije HPV virusom. Zbog toga i potičemo cijepljenje u ranijim dobnim skupinama, a posebno naglašavam da mi u ovom slučaju imamo lijek protiv raka. Desetljećima se nastoji pronaći taj lijek, a mi ga ovdje imamo i zaista je važno da maknemo skepticizam oko cijepljenja, a posebice cijepljenja protiv HPV-a. Ako se na vrijeme procijepimo, a to je i cilj Svjetske zdravstvene organizacije da se djevojčice u slučaju raka vrata maternice do 15 godine procijepimo 90 posto populacije do 2030. godine. Onda ćemo moći pričati o ovom karcinomu kao raritetnom slučaju, a ne kao o javnozdravstvenom problemu – naglasila je dr. Modrić Nikolić.