Ovog je tjedna 44-godišnjak iz Garešnice policiji prijavio računalnu prijevaru. On je, naime, 44-godišnji na mobitel dobio poruku u kojoj je bilo navedeno da nema kućnog broja za dostavu paketa te poveznica na elektroničku adresu na kojoj je moguće ažurirati adresne podatke.
-S obzirom da je prethodno naručio putem interneta. zaključio je da se najvjerojatnije radi o tom oglasu te ništa ne sumnjajući otvorio poveznicu dostavljene elektroničke adrese gdje mu se potom otvorila stranica na kojoj je unio svoje osobne podatke te podatke o bankovnoj kartici.Kako je na stranici bilo navedeno da je za dostavu paketa potrebno uplatiti 2 eura, odmah je preko aplikacije mobilnog internet bankarstva ne gledajući detalje uplate, autorizirao uplatu u iznosu od oko 900 eura.-kazala je glasnogovornica Policijske uprava bjelovarsko-bilogorske Maja Barbir Grubić.
Naknadno je shvatio da je prevaren i da je link dostavne službe bio lažan.Slijedi kriminalističko istraživanje ovog kaznenog djela računalne prijevare. Stoga iz policje i ovim putem apeliraju jer su internet prijevare e sve češće. Sumnju vam treba pobuditi :
traženje osjetljivih osobnih informacija (podatci s osobnih iskaznica, bankovnih kartica …),
molba da kliknete određeni link i spojite se na određeni servis,
nepersonalizirane poruke
Naučite što prije prepoznati prijevaru. Ignorirajte sve vrste sumnjivih poruka. Nipošto ih ne otvarajte, već ih odmah obrišete. Također, svakako upozorite prijatelje, poznanike, rodbinu na takve vrste prijevara jer ako je poruka došla do vas, vjerojatno će doći i do njih. Budite oprezni, a ukoliko ste ipak postali žrtvom prijevare o tome odmah obavijestite policiju.