Kulturni centar „Mato Lovrak“ domaćin je terenskog istraživanja ovogodišnjeg, 8. po redu, projekta „Pazi što jedeš – laboratorij 2024“ u Velikom Grđevcu. Projekt ima za cilj prikupiti dokumentaciju znanja i vještina pripreme tradicijskih jela u suvremenosti.
Ove godine, tema je hrvatsko lovstvo, odnosno, pitanje divljači kao dijela tradicijskog jelovnika u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Posebno će se u istraživanju osvrnuti na (održiv i etički) odnos čovjeka-životinje, odnosno, na pitanje bioraznolikosti i očuvanja prirodnih staništa.
Također, studenti će istraživati lokalnu i regionalnu prehranu inspirirani književnim djelima Mate Lovraka. Rezultati istraživanja predstavit će se u formi knjižice recepata koji se mogu primijeniti na gastronomsku ponudu Kulturnog centra, raznim školskim i drugim grupama posjetitelja.
U realizaciji projekta sudjeluju studenti etnologije i kulturne antropologije s Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te Odjela za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru. Voditelji projekta su dr.sc. Tanja Kocković Zaborski, viša kustosica, Etnografski muzej u Zagrebu, dr. sc. Tihana Rubić, Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju, Filozofski fakultet Sveučilište u Zagrebu, dr. sc. Danijela Birt Katić, Odjel za etnologiju i antropologiju Sveučilište u Zadru, te Matija Kralj, videoumjetnik i dokumentarist.
Aktivnosti u Velikom Grđevcu počinju sutra od 18 sati u Edukacijskoj dvorani u Velikom Grđevcu predavanjem koje je otvoreno i za javnost, pod nazivom „Glatko je drvo bukovo, slatko je meso puhovo: povijest zaboravljene divljači“ gostujuće predavačice dr. sc. Jelena Ivanišević s Instituta za etnologiju i folkloristiku iz Zagreba.
Sljedeća dva dana, četvrtak i petak predviđena su za istraživanje u sklopu Projekta, razgovore s članovima lokalnih udruga, udruga lovaca, žena i dr. te pojedincima vezanim za ovogodišnju temu projekta. Studenti će u sklopu boravka u Velikom Grđevcu obići Lovrakov centar, a posjetit će i Državni arhiv u Bjelovaru gdje će razgledati fond Mate Lovraka.
Inače, nastavak je ovo, prošle godine započete, suradnje Kulturnog centra „Mate Lovraka“ s visokoobrazovnim ustanovama, koja je rezultirala upisom Etnografske zbirke mlina „Družbe Pere Kvržice“ u Registar kulturnih dobara Ministarstva kulture i medija. S obzirom da od ove godine, Kulturni centar ima Odjel za interpretaciju kulturne baštine, istraživanje i edukaciju i sam će provoditi slične projekte.