Sutrašnji, Međunarodni dan medicinskih sestara, u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji obilježava se danas. Središnje obilježavanje svojom poznatom javnozdravstvenog akcijom mjerenja krvnog tlaka i razine glukoze u krvi priredila je na bjelovarskom korzu bjelovarsko-bilogorska podružnica Hrvatske komore medicinskih sestara u suradnji s Veleučilištem Bjelovar, Medicinskom školom, Regionalnim centrom Medicinske škole, Općom bolnicom dr. Anđelko Višić i županijskim Domom zdravlja. Međunarodni dan ove se godine obilježava pod sloganom “Naše sestre. Naša budućnost”.
– Kao Bjelovarsko-bilogorska županija uvijek smo slovili kao dobro uporište u sestrinstvu. Od Medicinske škole, Veleučilišta, nadam se u skoroj budućnosti i diplomskog studija Sestrinstva, gdje ćemo se baviti ne samo edukacijom nego i znanstveno-istraživačkim radom i dignuti sestrinstvo na još višu razinu – kazao je predsjednik županijske Podružnice Hrvatske komore medicinskih sestara Dario Gazić.
Osvrnuo se i na nedostatak medicinskih sestara i tehničara, njihov prekovremeni rad i iscrpljenosti, ali je istaknuo i kako svi koji su prihvatili taj poziv rade s dozom empatije i požrtvovnosti za cijeli sustav i uvijek su tu za svakog pacijenta. – Prije se za jedno radno mjesto na natječaju javljalo 60 do 70 medicinskih sestara, danas oko 30, što znači da se prepolovio bazen radne snage. U svim zagrebačkim klinikama sutra možete dobiti posao kao medicinska sestra jer je potražnja jako velika. S druge strane svi koji zatraže zahtjev za odlazak iz zemlje preko Komore i dobiju ga, ali sadašnjim povećanjem plaća i poboljšanjem uvjeta rada malo se približavamo europskim standardima pa je i interes za odlaskom manji – svjedoči Gazić.
Medicinska sestra koja radi u primarnoj ambulanti i nema dodataka na plaću, a radi u jednoj, jutarnjoj, smjeni može u Hrvatskoj zaraditi mjesečno oko 1200 eura. Za oko 300 eura veću plaću može zaraditi sestra koja radi u smjenskom radu, u noćnim smjenama, praznicima i vikendima. Prvostupnica i više.