Vijeće mađarske nacionalne manjine Bjelovarsko-bilogorske županije posebnu pozornost posvećuje obrazovanju na mađarskom jeziku u županiji. Osim natjecanja u lijepog izgovoru, nudi stipendiju za one koji žele nastaviti studij hungarologije.
Za trud osnovnoškolaca i njihovih učitelja Vijeće mađarske nacionalne manjine odlučilo ih je sve nagraditi izletom u Pečuh. Ove godine od pet škola na području Bjelovarsko-bilogorske županij u kojima se uči mađarski jezik po modelu C: Osnovna škola Ivana Nepomuka Jemeršića Grubišno Polje, Osnovna škola Dežanovac, IV. Osnovna škola Bjelovar, Osnovna škola Velika Pisanica i Češka osnovna škola J. A. Komenskog Daruvar, 59 učenika koji uče mađarski jezik provelo je dan u Pečuhu.
Pečuh je 2010. bio kulturna prijestolnica Europe, sveučilišni grad bogate kulture i povijesti. Djeca su prvo posjetila četvrt Zsolnay, kulturnu četvrt koja je nastala na temelju tvornice porculana Zsolnay. U prekrasnom okruženju posjetitelji imaju priliku upoznati povijest obitelji Zsolnay i zasluženo poznatog porculana. Uz kulturnu ponudu četvrt Zsolnay nudi i brojne zanimljive, uzbudljive i poučne sadržaje za djecu. Uz Planetarij, Lutkarsko kazalište i VR sobu, jedan od najuzbudljivijih je svakako Laboratorij – Interaktivni magični prostor, kojeg su učenici imali priliku posjetili i isprobali.
Djeca su upoznala čarobni svijet fizike na interaktivan način, isprobala mogu li kroz laserske zrake doći do cilja, kako Teslina zavojnica “radi glazbu” u Faradayevom kavezu te koje trikove mogu napraviti zvuk i svjetlo. Poslijepodne su proveli u zoološkom vrtu u Pečuhu, gdje su, ne samo vidjeli mnogo zanimljivih životinja, već su čak hranili koze. Djeca koja uče po modelu C ne uče samo mađarski jezik, već i povijest, književnost i kulturu. Ova putovanja “izvlače” nastavni plan i program iz učionice i čine nastavu živom. Za nacionalne manjine obrazovanje je od primarne važnosti, ono osigurava opstanak materinskog jezika, povijesti i kulture na određenom prostoru izjavila je predsjednica Vijeća mađarske nacionalne manjine Zlata Berkeš. Djecu su na izlet pratili učitelji mađarskog jezika, a među njima i voditeljica puta Rebeka Tóth, stipendistica Programa Petőfi Sándor.