Sinergijom do uspješnije zajednice i tako punih deset godina, svake godine ispočetka. Grad Bjelovar u suradnji sa osnovnim školama taj projekt provodi na zadovoljstvo mnogobrojnih roditelja djece s poteškoćama u razvoju, ali i njihovih asistenata. Još jedan je završen s krajem školske godine. Boljka mu je što se svake godine ispočetka mora prijavljivati, a i novac iz EU fondova nije dovoljan za sve potrebe niti za pristojnije plaće asistenata, odnosno pomoćnika u nastavi. No, i tu uskače Grad Bjelovar.
– Putem europskog projekta Sinergijom do uspješnije zajednice za osiguranje pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika učenicima s teškoćama u razvoju, osigurano je bespovratnih 236 tisuća eura. Udio Grada je deset posto. Time je osiguran rad 38 pomoćnika u nastavi za 39 učenika u bjelovarskim osnovnim školama. Dodatno, Grad Bjelovar je iz proračuna izdvojio novac za rad još 17 pomoćnika u nastavi za 31 učenika. Ukupno je time osiguran rad 55 pomoćnika za 70 djece. Također, od 1. ožujka 2024. godine, Grad Bjelovar povećao je plaće pomoćnicima u nastavi za 16,5 posto – izvijestio je na završnoj konferenciji projekta zamjenik bjelovarskog gradonačelnika Igor Brajdić.
Da nije gradske intervencije, o kojoj je govorio Brajdić, plaće pomoćnika u nastavi ne bi bile niti u rangu hrvatskog minimalca. Sada, ovisno o satnici, iznose od 700 do tisuću eura u nettu. Prilično zadovoljna je s tim iznosom i inače izučena komercijalistica, koja posao u svojoj struci nije našla, Tanja Samardžija. Novi posao je zavoljela i vidi se u njemu pa već šest godina radi kako asistentica u nastavi u Trećoj osnovnoj školi.
– Kada bismo imali stalno zaposlenje puno bi bilo lakše jer ovako radimo skoro dvostruko više nego što nam se prizna radnog staža jer je staž vezan samo uz satnicu – kazala je Samardžija.
I sjajno je ako baš svi pomoćnici u nastavi to žele biti i s početkom nove školske godine. No, ako neki odustanu škola i dijete moraju se prilagođavati novoj osobi. Pomoćnici pak najviše od toga posla odustaju jer dobiju unosnije poslove i u svojim strukama. Cijeli taj proces puno bi bio lakši kada bi pomoćnici u nastavi bili stalno zaposlene osobe. Da ima naznaka kako bi se i taj problem mogao u dogledno vrijeme riješiti rekao je na završnoj konferenciji projekta Zdravko Pavec, gradski savjetnik za odgoj i obrazovanje.