Promociju pretiska izdanja knjige dr. Vilima pl. Peičića Pučka predavanja o zaraznim bolestima i njihovu suzbijanju održana je jučer u Državnom arhivu u Bjelovaru. Na promociji su sudjelovali autor opsežnog pogovora i urednice knjižice Martina Krivić Lekić i Zorka Renić. Moderatorica predstavljanja bila je Sunčica Markanović. Važan dio pretiska čini pogovor koji je napisao prof. dr. sc. Dubravko Habek, a jednako je zanimljiv i vrijedan kao i originalni tekst. Pogovor se sastoji od biografije dr. Peičića, bjelovarskoga dugogodišnjeg županijskog fizika i osvrta na njegovo djelo. U biografiji je podjednako predstavljen i privatni i profesionalni život dr. Peičića koji je u Bjelovaru radio više od četiri desetljeća i obilježio razvoj zdravstvene skrbi prošavši dva rata, poraća i brojne organizacijske potrebe javnog zdravstva Bjelovara. Prof. dr. sc. Habek ističe značenje ovog liječnika.
– Svojim radom zasigurno je dr. Vilim pl. Peičić sačuvao živote brojnih žitelja Bjelovara i bjelovarskoga kraja, što je i temeljni cilj liječništva, javnoga djelovanja i obveza županijskih fizika – ustvrdio je Habek.
Brojne javne zahvale svrstavale su dr. Peičića u red osobitih štovatelja Bjelovarčana svih staleža. Evo jedne objavljene u Tjedniku bjelovarsko-križevačkom u siječnju 1898. godine:
“Najsvetija nam je dužnost poslie Boga, da se javno zahvalimo Veleučenom gospodinu dr. Vilimu pl. Peičiću, kraljevskomu županijskom fiziku, koji je sve svoje moguće i nemoguće sile upotriebio i veliki napor svoj, znanje i trud uložio, da nam je u težkoj bolesti sa smrti se borećom našu jedinicu kćerku Julku, učiteljicu u Bjelovaru, izliečio i iz ralja smrti upravo oteo, te ju oporavljenu nakon osam nedjelja težke i pretežke bolesti u naručju roditeljskom na promjenu zraka odpravio. Ta to što mu nismo ni kadri, onaj uloženi veliki trud i zauzimanje nikada naplatiti, Bog dragi neka mu platio bude za ono veliko zauzimanje. Od srdca neka mu je naša neizmjerna roditeljska zahvalnost. Hiljadih se takovi za bolestnike se zauzimajući liečnici.”
Drugi dio pogovora čini stručna analiza knjižica koja je bila javnozdravstveni priručnik iz epidemiologije i javnog zdravstva prilagođen za puk. Prof. dr. sc. Habek ističe da ova knjižica donosi spoznaje moderne medicine početkom 20. stoljeća, u vrijeme stalno tinjajućih problema zaraznih bolesti. U pogovoru nadalje piše:
“U vrijeme kada je napisana, ova prosvjetiteljska knjižica ukazivala je na zarazne bolesti koje su oduzimale tisuće života prije antibiotskoga razdoblja. Čitav tekst prožet je narodnim izričajima bjelovarskoga kraja, ali i arhaičnim hrvatskim jezikom, a sve da bi opis bolesti bio prepoznatljiv najširem puku…. Peičić je ovom knjižicom napisanom prije više od jednog stoljeća opisao puteve prijenosa infekcije, koji će se kasnije nazivati Vogralikov lanac zaraze,a prevencija „pošasnih bolesti“ ne razlikuje se od današanjih pandemija. Također, njegovi izvrsni opisi bolesti, isključivo temeljeni na zapažanju bolesnika i tijeka bolesti, na čemu se zasniva dijagnostika, ne razlikuju se od današnjih kliničkih slika.”
Za kraj možemo naglasiti da je svaka rečenica ove knjižice zanimljiva i važna i stoga sve pozivamo na čitanje / kupnju. Poziv je sličan kao onaj objavljen u Nezavisnosti, 5. prosinca 1914.
“Nek se školskoj djeci darom daje — ta jeftina je, stoji 12 filira. — To je štivo za školsku djecu, to je lijepa božićnica, a ne kojekakove strašne priče — i nek mi se oprosti bedastoća … Općinska poglavarstva bi trebala tu knjižicu dra. Peičića naručiti i dijeliti narodu. Uložit će malenu glavnicu, ali će biti veliki kamati i korist je neprocijenjiva. Narod se ima podučavati, a tomu će mnogo doprinijeti navedena knjižica. To je takva knjižica, što se sama sobom preporučuje.”
Pretisak knjige dr. Vilima pl. Peičića Pučka predavanja o zaraznim bolestima i njihovu suzbijanju iz 1914. objavili su Državni arhiv u Bjelovaru i Medicinska škola Bjelovar.