Drugi sokolarski susret u organizaciji Hrvatskog lovačkog saveza održan je u subotu u državnom otvorenom lovištu GRADINA – KRNJAČA” u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Susret je okupio 15-tak sokolara iz cijele Hrvatske, a upriličen je lov orlovima na lisice i zečeve te sokolovima i jastrebovima na fazane i zečeve.Cilj okupljanja bila je razmjena iskustava, unaprjeđenje praksi te promocija očuvanja prirode i divljih ptica kroz sokolarenje te zajednički lov.
Sokolarstvo u Hrvatskoj nalazi se na UNESCO-voj listi nematerijalne svjetske kulturne baštine, pri čemu se pridružilo najrazvijenijim zemljama Europe kao što su Austrija, Belgija, Češka, Francuska, Irska, Italija, Mađarska, Nizozemska, Njemačka, Poljska, Portugal, Slovačka i Španjolska.
-Sokolarenje kao tradicionalni hrvatski način lova je okolišno prihvatljivo, jer ima veliku ulogu u zaštiti ptica grabljivica te potiče zaštitu mnogih biljnih i životinjskih vrsta. To je jedna od najstarijih civilizacijskih vještina, a obuhvaća čuvanje i treniranje sokola i ostalih ptica grabljivica kako bi lovile plijen u svom prirodnom okruženju. Osim uzgoja, sokolari o svojim pticama vode i cjeloživotnu brigu te ih uvježbavaju i osposobljavaju za letove u svrhu lova- kazao je Ivica Budor, predsjednik Hrvatskog lovačkog saveza.
Predsjednik Lovačkog saveza Bjelovarsko-bilogorske županije Branimir Stankić počašćen je što je baš naša županija i ove godine bila domaćin susreta te je istaknuo.
-Ovo je druga godina za redom da sokolarski lov organiziramo na području Bjelovarsko-bilogorske županije. Sokolarenje je sjajna tradicija, nematerijalna kulturna baština, koju treba nastaviti njegovati i poštovati, kako i ono poštuje prirodno okruženje i suživot s prirodom -kazao je Stankić.