Jedan poseban bjelovarski događaj stariji i od najstarijeg živućeg stanovnika ovoga grada dobio je zaštitu. Moto budnica je je zaštićena kao nematerijalno kulturno dobro, odnosno upisana je u nacionalni Registar kulturnih dobara kao jedini takav događaj u Hrvatskoj. Veliki je to uspjeh za kulturu Bjelovara, ali i za sve koji su godinama održavali ovaj prvomajski, jedinstveni događaj.
Podsjetimo, u Bjelovaru u sklopu Praznika rada, 1. svibnja, održava se Moto budnica. Svake godine, već oko četiri sata ujutro, na određenom mjestu u gradu okupljaju se motoristi koji, vozeći se ulicama grada, svojom bukom bude ljude i pozivaju na slavlje u povodu praznika, ali i simbolično na taj način upozoravaju na radnička prava. Povod organizacije Moto budnice u početku bila je svojevrsni otpor radničke klase koja je vožnjom bez auspuha, od grada prema obližnjem Planinarskom domu Kamenitovac i natrag, izražavala nezadovoljstvo i to prije početka radnoga vremena u šest sati.
Kasnije, iz organizacije koja se odvijala u tajnosti, prerasla je u atrakciju i posebnost koja se ne održava nigdje drugdje u svijetu. U današnje vrijeme organizira ju Moto klub Bjelovar u modernijem ruhu nego na njezinim počecima. Za bjelovarsku Moto budnicu pročulo se daleko izvan bjelovarskih granica pa se u gradu 1. svibnja okuplja preko tisuću motorista iz čitave Hrvatske, ali i stranih zemalja. Taj jedinstven događaj sada je i zaštićen kao nematerijalno kulturno dobro pri Ministarstvu kulture. Objavili su to danas predstavnici Grada Bjelovara, Državnog arhiva i Moto kluba.
– Moto budnica je izuzetno važna za naš grad, za njegovu promociju, ali i cijele županije. Iza nas nije lak zadatak jer nije bilo jednostavno dokazati nešto što se odvijalo prije više od stotinu godina. Zaštićena je preventivno na dvije godine, što je redovna procedura. U tom razdoblju prikupljat ćemo još dokaznih materijala. Aplicirali smo na fond Ministarstva kulture i očekujemo da ćemo dobiti dodatan novac za njezino istraživanje. Nakon preventivne zaštite ide trajna zaštita, ali ono što je bitno je to da je već danas upisana u registar kulturnih dobara Ministarstva kulture Republike Hrvatske – istaknuo je zamjenik bjelovarskog gradonačelnika Igor Brajdić.
Podsjetimo, prije otprilike godinu dana Ministarstvu kulture podnesen je zahtjev za dobivanje tog priznanja. Ravnateljica Državnog arhiva u Bjelovaru Martina Krivić Lekić s radnim kolegama i građanima koji su pomogli skupiti vrijednu arhivsku građu odradila je veliki posao.
– Ovaj upis je važan zbog toga što je ovo prvo kulturno dobro koje je upisano i zaštićeno kao takvo. Nematerijalna baština je vrlo važna je odražava duh zajedništva i dio je duhovne kulture koja ne može funkcionirati bez zajednice – kazala je Krivić Lekić.
Odlazaka u prirodu i na izlet kada bi tata stizao sa svojim motoristima sjeća se i Bjelovarčanin Veljko Vrhovnik. Danas umirovljenik još sa živim sjećanjima na svoje prve moto budnice. Okupljenim novinarima na pressici ispričao je pikanterije iz tih dana, nama se čini kao odličan predložak za kakav dokumentarni film o ovom bjelovarskom jedinstvenom fenomenu zajedništva koji se, nažalost, danas sve rjeđe viđa.