Nakon konstrukcijske obnove, zgrada bjelovarskog hrama sporta – Sokolana kreće u potpunu obnovu. Za izvođača radova na javnoj nabavi izabrana je bjeloovarske tvrtka Crotal. Ukupna vrijednost ugovora, u koje su uključeni radovi i nadzor, iznosi nešto više od 5 milijuna eura, a obnova je sufinancirana novcem iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, financiranje je 100%.
– Došao je i taj dan. Otvaramo ponovno radove na našem velebnom objektu Sokolane. To je povijesna zgrada za grad Bjelovar te za hrvatsku kulturnu i povijesnu baštinu. Prošla je konstrukcijsku obnovu nakon oštećenja u potresu za što je izdvojeno milijun eura iz Fonda solidarnosti. Sada je riječ o novom projektu cjelovitog uređenja kojim će Sokolana postati jedna od bjelovarskih ljepotica što zaslužuje biti. S tim cjelovitim projektom išli smo prema Ministarstvu kulture, prema NPOO-u i tu smo dobili nešto više od 5 milijuna eura sufinanciranja koje je stopostotno- istaknuo je za današnjeg obilaska radova bjeloovarski gradonačelnik Dario Hrebak.
Radovi koji će se izvoditi su kompleksni i zahtjevni jer ipak je riječ o zgradi starijoj od stotinu godina. Obuhvaćat će to restauratorske radove na obnovi pročelja, postavit će se nova stolarija. u su i radovi na energetskoj obnovi koji će dovesti do uštede energije, što podrazumijeva i potpuno nove uređaje, dizalicu topline, fotonaponsku elektrana. Rok za dovršetak radova je u travnju 2025.
Podsjetimo, zgrada Sokolskog doma u vlasništvu je Grada Bjelovara i njome upravlja Gradsko poduzeće za upravljanje športskim objektima Grada Bjelovara. Zgrada ima svojstvo pojedinačno zaštićenog kulturnog dobra i vrijedan je primjerak arhitekture s početka 20. stoljeća u Bjelovaru, djelo poznatog arhitekta Dioniza Sunka.
Objekt Sokolane je sportske namjene i u njemu se, do prije početka radova na konstrukcijskoj obnovi, odvijala nastava za 285 učenika 2. osnovne škole Bjelovar, 373 učenika srednje tehničke škole te 300 učenika srednje obrtničke škole. Osim odgojno-obrazovnih programa, objekt služi i za sport i rekreaciju i u njemu je trenirao Atletski klub Bjelovar sa 125 djece, Gimnastički klub Bjelovar sa 120 djece, Bjelovarski plivački klub s 50 djece, Športski plesni klub H8 s 30 djece, Košarkaški klub VEDI s 15 djece, te se odvijala rekreacija za dvije grupe košarke, a teretana u podrumskim prostorijama se koristila za potrebe osoba s invaliditetom, paraolimpijce i učenike Centra za odgoj, obrazovanje i razvojnu podršku Bjelovar.
Sportsku namjernu, prvenstveno za Atletski i Gimnastički klub, Sokolana će imati i nakon obnove.