Svake godine diljem svijeta 12. svibnja, obilježava se Međunarodni dan sestrinstva. Međunarodno vijeće medicinskih sestara (ICN) ove godine u središte pažnje stavlja dobrobit medicinskog osoblja, a ovogodišnja poruka za međunarodni.dan sestrinstva je zdravstvena skrb za održivu ekonomiju. Svoj dan na bjelovarskom korzu s građanima su obilježili i članovi bjelovarsko-bilogorske Podružnice Hrvatske komore medicinskih sestara i to radno, u akciji mjerenja tlaka i šećera u krvi. Tim povodom predsjednik Podružnice Dario Gazić istaknuo je koliko je njihovo zanimanje deficitarno, ali brojke se razlikuju od županije do županije. U Bjelovarsko-bilogorskoj, kazao je, taj slučaj nije tako očit.
– Kod nas nisu tako masovni natječaji kao recimo u susjednoj Koprivnici. Tamo po jednom natječaju traže i po 20 medicinskih sestara. Inače, cijela profesija sestrinstva u takvom zaletu i napretku da sva istraživanja koja se bave zdravstvenom skrbi poboljšavaju zdravlje pacijenata i ostavlja na tržištu rada zdrave i sposobne. Tako pomažemo cijeloj ekonomiji u našem sustavu. Sestrinstvo sve više napreduje i možemo se pohvaliti da u Bjelovaru s VUB-om i diplomskim studijem sestrinstva u našoj županiji sada smo objedinili cijelo sestrinsko obrazovanje – kazao je Gazić.
U današnjoj akciji na korzu sudjelovali su i zaposlenici županijskog Doma zdravlja, Medicinska škola, Veleučilište u Bjelovaru te Opća bolnica Bjelovar. Kada je pak u pitanju zadovoljstvo medicinskih sestara i tehničara plaćama, Gazić ističe kako se i tu stvari kreću na bolje.
– Zadnjih godinu i pol plaće u sustavu zdravstva su porasle svima, sestre imaju srednja primanja, dakle može bolje, uvijek tražimo više jer je naš posao vrlo vrijedan. Sestre su sve zadovoljnije, ne može se sve preko noći promijeniti, ali ide prema boljem. U prosjeku je plaća rasla za 200 do 300 eura, no sve ovisi o smjenama – pojasnio je Gazić.