Svjetski dan gradova obilježava se svake godine 31. listopada s ciljem podizanja svijesti o važnosti održivog urbanog razvoja. U 2024. godini tema obilježavanja je “Mladi predvode klimatske i lokalne akcije za gradove”, naglašavajući važnu ulogu mladih u borbi protiv klimatskih promjena i kreiranju održivih urbanih prostora. Svjetskim se danom gradova poziva na akciju i inovativna rješenja koja će gradove učiniti otpornijima, ekološki prihvatljivijima i boljima za život. U Bjelovaru je pokrenuto nekoliko projekata poput sadnje drveća i energetske obnove zgrada u centru grada, a kakvi su planovi za dalje gradonačelnik Dario Hrebak kaže.
-izuzetno smo naklonjeni provođenju zelenih politika. I te zelene politike se ne baziraju samo na ozelenjivanju javnih površina. Recimo, dokaz tome je bjelovarski korzo koji smo u potpunosti obnovili i prilagodili ga klimatskim promjenama. Ta stabla koja su sada zasađena će ići u potpunosti u visinu. Imamo jednu potpunu promjenu paradigme, stabla više neće biti samo ukras u gradu. Stabla će biti u nekom multifunkcionalnom smislu iskorištena i da daju ugođaj i da smanjuju klimatske promjene, da smanjuju efekt vrućine na užarenim gradskim ulicama. Ali isto tako sva ta stabla planiramo zasaditi na sva četiri glavna ulaza u grad i to je projekt koji već sad radimo. Odobreno nam je otprilike oko milijun eura sredstava. U sljedećoj godini planiramo dodatno otprilike još pola tog iznosa. Zasadit ćemo stabla na području grada u vrijednosti milijun i pol eura, što je strašno velika količina, mislim da se radi o nekoliko tisuća stabala. No, to po meni nije naš glavni ekološki projekt. Glavni ekološki projekt Grada Bjelovara je jedan od najmodernijih sustava gospodarenja otpadom u Hrvatskoj. Dakle, projekt Doline u koji smo uložili preko 15 milijuna eura, što je ogromna cifra i nastavljat ćemo u taj projekt ulagati i dalje- kazao je Hrebak.
U Bjelovaru je većina ustanova energetski obnovljena, a one koje nisu bit će. Grade se i obnavljaju dječji vrtići, odvojivo se prikluplja otpad. građani moraju biti svijesni koliko klimatske promjene utječu na nas, kazao je Hrebak. A, može li grad i na koji način poticati mlade na sudjelovanje u klimatskim akcijama i donošenju lokalnih napominje.
-Polako svi postajemo usmjereni, i stranke i političari, prema zelenim politikama. Upravo iz razloga što svakodnevno svjedočimo ekološkim promjenama svime onim što se događa oko nas, od velikih poplava, promjena klime, svega onog negativnog što utječe i na gospodarstvo i na poljoprivredu i na neke druge grane gospodarstva. Svi mi postajemo puno svjesniji koliko je važno okretati se prema zelenim politikama. Naravno, da bi to radili, moramo uključiti i dionike društva. Jedni od velikih dionika društva su mlade osobe koje su možda još svjesnije ovog problema i koje možda još i više osjećaju ovaj problem, jer, naravno, postaju zabrinuti za svoju budućnost. Na kraju krajeva, oni nastavljaju dalje voditi grad. Oni su ti koji će dalje usmjeravati, kako i na koji način će se stvarati politika u Gradu Bjelovaru, poručio je bjelovarski gradonačelnik.