Kraju je priveden kapitalni bjelovarski projekt vezan uz održivo gospodarenje otpadom. Riječ je naravno o sortirnici i kompostani, projektu vrijednom više od 13 milijuna eura.
-S provedbom projekata kompostane i sortirnice ispunjava se zakonska obaveza gdje svaka jedinica lokalne samouprave do 31. prosinca 2023. godine mora uspostaviti sustav prikupljanja biootpada. Kompostana, to jest postrojenje za biološku obradu biootpada rezultirat će time da će se smanjiti udio miješanog komunalnog otpada koji se odlaže na odlagalište Doline, čime će samo odlagalište Doline puno dulje funkcionirati- istaknula je Ivana Jurković Piščević, predsjednica Uprave Komunalca Bjelovar.
Otkrila i da će prikupljanje otpada iz domaćinstava i stanara u stambenim zgradama krenuti početkom iduće godine. A, kada sustav krene s radom i kad se krene u proizvodnju komposta, taj kompost će ići na tržište, on će se prodavati pakiran i u rinfuzi, kazao je to i tehnolog na kompostani, Damir Oros koji je pojasnio koliko traje proces kompostiranja.
-Proces kompostiranja je nekih 30 dana, to je primarno kompostiranje gdje je kompost aktivan, a nakon toga ide faza sazrijevanja gdje kompost postaje zreliji, suši i može ići u fazu prosijavanja. Tako prosijani kompost se onda nadzire, ako analiza pokaže da se radi o kompostu prve klase, idemo na pakiranje. Imamo liniju za pakiranje u vreće koja se može regulirati od pet do 50 litara.
Gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak nije skrivao zadovoljstvo uspjehom probnog rada i kvalitetom komposta kazao je kako je u budućnosti cilj grada je s kompostom koji se proizvede na našoj kompostani održavati zelene površine grada Bjelovara.
– Bjelovar zeleni grad, grad koji brine, koji smatra da otpad nije otpad nego jedan dobar resurs koji se može ponovno koristiti u tom procesu cirkularne ekonomije koji kaže da ćemo mi na našoj sortirnici i kompostani smanjivati količine otpada koji odlažemo, a s druge strane povećavati i vraćati u proizvodnju upravo u obliku ovakvih sirovina koje će se kasnije opet moći upotrijebiti. Otpad nije smeće nego sirovina –zaključio je Hrebak.