Nacionalni dan hitne medicinske službe, tradicionalno se obilježava 30. Travnja. Ove godine Zavod za hitnu medicinu Bjelovarsko-bilogorske županije svoj je dan odlučio obilježiti s građanima Bjelovara koji će iz prve ruke moći naučiti tehnike oživljavanja na lutci. Obilježavanje Nacionalnog dana hitne medicinske službe održat će se u Bjelovaru sutra, 30. travnja od 10:00 do 12:30 sati.
-Ove godine u dogovoru s krovnim Zavodom za hitnu medicinu Dan hitne medicinske službe obilježit će se u svim Zavodima po načelu vanjskog prikaza i scenarija. Zainteresirani građani će moći besplatno naučiti tehnike oživljavanja uzupotrebu AVD uređaja. građanima ćemo pokazati kako se uređaj za reanimaciju pravilno koristi jer smo da sada čuli da se građani uglavnom plaše koristit ga kako ne bi napravili nešto krivo, istaknuo je Branko Novković, zamjenik ravnatelja Zavoda za hitnu medicinu. S ”hitnjacima’ će biti i kolege i suradnici iz Regionalnog centra kompetentnosti Medicinske škole Bjelovar koji će također prezentirati svoju opremu te će zajedničkim snagama potpuno besplatno educirati građane naše županije.
– Zajedničkim ćemo snagama potpuno besplatno educirati građane naše županije. Imat ćemo prikaz slučaja osobe koja bi se našla u situacija da joj je potrebna hitan reanimacijski postupak koji svaki laik može napraviti i s tim postupkom značajno poboljšati kvalitetu života i preživljavanja do dolaska hitne.
Upravljanje AVD uređajem je potpuno automatizirano, glasovne komande su na Hrvatskom i Engleskom jeziku, tako da svatko može doći i probati, te naučiti kako nekome spasiti život. U mnogo slučajeva upravo su ključne prve 3 minute za preživljavanje i povratak vitalnih funkcija, što daljnjim tijekom ako ne reagiramo drastično opada.
-U Hrvatskog svakog sata premine jedna osoba od srčanog zastoja. Od iznenadnog srčanog zastoja premine oko 9 tisuća osoba godišnje. Fascinantan je podatak da 80 % tih srčanih zastoja se događa izvan zdravstvenih ustanova, izvana bolnice i domova zdravlja. Tu nastupa ta priča hitne medicinske službe ili laika koji putem ovih uređaja mogu spasiti nekome život, ističe Novković.
U Hrvatskoj postoji 652 AVD uređaja, a u našoj županiji je u mreži 12. U Bjelovaru postoje tri takva uređaja – jedan je na Gudovačkom sajmu, drugi je na korzu kod Erste banke i treći je u Policijskoj upravi bjelovarsko-bilogorskoj.U Zavodu za hitnu se nadaju kako će u dogledno vrijeme biti i više uređaja u Bjelovaru, ali i drugim dijelovima županije, no prvenstveno je važno da građani nauče kako ga koristiti, a to će moći ovog utorka od 10 do 12. 30 na bjelovarskom korzu.
Također, županijski Zavod za hitnu medicinu u povodu Nacionalnog dana hitne medicinske pomoći javnosti želi predstaviti i prvu grupu specijalizanata prvostupnika sestrinstva u djelatnosti hitne medicine koji će svoje obrazovanje završiti 19. lipnja polaganjem specijalističkog ispita te postati prvi prvostupnici hitne u županiji.