Hripavac se širi Hrvatskom. Hrvatski zavod za javno zdravstvo do sada je zabilježio više od 2300 slučajeva oboljelih od hripavca. U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji na hripavac se testira u Zavodu za javno zdravstvo u Bjelovaru u ulici Matice hrvatske. Testiranja se provode od 7.30 do 15 sati. O tome koliko je trenutačno oboljelih i u kojim dobnim skupinama više nam je rekla epidemiologinja županijskog Zavoda za javno zdravstvo Nikolina Obran.
-Do sada je u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji zabilježeno 29 osoba oboljenih od hripavca, a najveći broj oboljelih je među školskom djecom u dobi od 10 do 17 godina. Nažalost možemo reći da bilježimo porest broja oboljelih.- kazala je doktoriva Obran.
O preporuka kako za oboljele tako i za izbjegavanje bolesti kaže:
-Preporuke su da se djeca redovno cijepe po programu obveznog cijepljenja. Preporučamo cijepljenje trudnica od 20. tjedna trudnoće na dalje. što se tiče osoba oboljelih od hripavca, njih je potrebno izolorani najmanje pet dana dok primaju antibiotik. Osobe koje su oboljele od hripavca trebaju izbjegavati kontakt s malom djecom, dojančadi i trudnicama u posljednjim tjednima trudnoće. biliskim kontaktima djeteta mlađeg od godinu dana proporuča se kemoprofilaksa. Ukololiko se mora ići u neku zdravstvenu ustanovu preporuka je da se nose maske.- kaže doktorica Obran.
Ukoliko je netko u obitelji obolio od hripavca, bliski bi kontakti trebali izbjegavati posjete obiteljima koje imaju dijete mleđe od godinu dana i to barem tri tjedan od kontakta sa zareženom osobom jer toliko dugo može trajati inkubacija. Preporuka je i da roditelji prekontroliraju knjižice cjepljenja svoje djece. Od ove bolesti najugroženija su novorođenčad i dojenčad kod kojih bolest može biti vrlo teška, a u pojedinim slučajevima i smrtonosna. Za djecu koja su primila sva potrebna cjepiva bolest nije opasna, a u većini slučajeva nema ozbiljnijih komplikacija. Početni simptomi bolesti su povišena tjelesna temperatura i šmrcanje, a nastavlja se pojačanim kašljem, često s hripanjem kod snažnijeg udaha. Ponekad izaziva i povraćanje. Oporavak može potrajati tjednima, pa i mjesecima.