Danas obilježavamo Svjetski dan mentalnog zdravlja. Ove godine obilježava se pod geslom “Mentalno zdravlje na radnom mjestu”. Nezdravi uvjeti, uključujući stigmu, diskriminaciju te izloženost rizicima poput uznemiravanja i drugih loših radnih uvjeta, mogu predstavljati značajne rizike, utječući na mentalno zdravlje, opću kvalitetu života i posljedično na sudjelovanje ili produktivnost na radnom mjestu. No, i oni koji ne rade, pogotovo djeca izloženi su raznim utjecajima koji narušavaju i njihovo mentalno zdravlje. Zbog toga u bjelovarsko-bilogorskom Zavodu za javno zdravstvo već deset godina provode program “Budi svoj” usmjeren na zaštitu mentalnog zdravlja. Vrijedan je to prije svega preventivni program kojim tročlani tim Zavoda, psihologinja, psihijatrica i psihoterapeutkinja pomažu kroz razne radionice i predavanja u školama i vrtićima ojačati mentalno zdravlje svojih sugrađana.
– Stil života koji živimo je prilično ubrzan. Stalno smo s mobitelima u ruci, a koliko god je ta tehnika dobra stvar pitanje je kako ju koristimo. Znanstveno je dokazano da ako ju pretjerano koristimo mijenja našu neurokemiju mozga, naše ponašanje. Utjecaj ekrana doprinosi promijeni kemijskog sastava mozga, anksioznosti i depresiji. Uzmemo li još u obzir i stilove života te odgojne metode, gdje nismo dovoljno emocionalno prisutni za našu djecu, sigurno da će stvarati nesigurnost kod djece i posljedično imamo poteškoće s mentalnim zdravljem – ističe Iva Manestar, dr. med., spec. psih., subspec. socijalne psihijatrije Zavoda.
Dobre vijesti su da je u mreži zdravstva Bjelovarsko-bilogorska županija uspjela dobiti još jedan stručni tročlani tim i sada se očekuje njegovo uspostavljanje. Županiji je za projekt “Budi svoj” odobreno i više novca nego inače, umjesto dosadašnjih 90 tisuća, sada za provedbu imaju 150 tisuća eura. Zavod je u povodu Svjetskog dana mentalnog zdravlja obišao i župan Marko Marušić sa suradnicima, kako bi i na taj način istaknuo važnost preventivnog programa koji se provodi.