Posljednji put u ovoj godini sastali su se bjelovarski gradski vijećnici. Na aktualnom satu našlo se niz pitanja, većinom onih iz redova vladajućih na koje je, u odsutnosti gradonačelnika Darija Hrebaka, odgovarao zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić. Vijećnicu HSLS-a Gordanu Terek zanimalo je što je s najavljenom novog regulacijom prometa i radovima koji se planiraju u sljedećoj godini. Brajdić je potvrdio da se u sljedećoj godini kreće u javnu raspravu u kojoj će i građani moći iznijeti svoje prijedloge na studiju koja je napravljena. Uz izmiještanje teretnog prometa iz središta grada, jedan od glavnih ciljeva je i novih 300 parkirnih mjesta. Dio njih napravit će se uvođenjem jednosmjernih ulica koje su sada dvosmjerne, poput Miošićeve i Trumbićeve ulice te ispred Gradske uprave.
– U dijelu većih planiranih radova je gradnja vrtića u Ulici Viktora Bubnja, obnova Sokolane, Veleučilišne zgrade, starog zatvora i drugih zgrada koje su konstrukcijski obnovljene. Odluke o odobravanju novca očekujemo do kraja godine i samo vrijednost tih radova je oko 27 milijuna eura. Vodne usluge u svojim planovima uključuju rekonstrukciju vodovoda u Bilogorskoj, Podravskoj i Jezerskoj ulici. Planira se raditi i kanalizacija u Osječkoj, kanalizacija u Ulici Matije Gubca, rekonstrukcija odvodnje u Livadićevoj ulici, Trumbićeva, Gundulićeva, Baranjska, a isto tako planiramo graditi i novu školu i to je tek možda četvrtina planiranih radova – najavio je Brajdić.
Nezavisnog vijećnika Dražena Medveda zanimala je kvaliteta zraka koju udišu Bjelovarčani. Pitao je jesu li napravljena mjerenja i ako jesu što su ona pokazala.
– Od 6. do 20. studenog Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, koji ima atestirane i certificirane uređaje, mjerio je kvalitetu zraka na dvije lokacije. Jedan uređaj je bio smješten kod dječjeg vrtića u Radničkom naselju, a drugi kod vrtića Ciciban u Podravskoj ulici, dakle tamo gdje su se ljudi najviše žalili na čestice koje lete zrakom i piljevinom. Direktori Bjelina i Cronospana su nas poslušali i već su, što god to bilo, uložili u smanjivanje čestica. Inspekcija nam je također naložila da mjerimo kvalitetu zraka. Veseli što već sada ima smanjenja i što su se obvezali da će do ožujka dodatno uložiti u smanjivanje emisija tih čestica – izvijestio je Brajdić i rekao da se tu neće stati, već da će se mjerenja nastaviti.
Ravnatelj županijskog Zavoda za javno zdravstvo Vedran Trupac dodatno je objasnio kako nisu zabilježena prekoračenja dnevne granične vrijednosti za lebdeće čestice koje su se mjerile.
Kakve je rezultate dao drugačiji pristup poljoprivredi, o kojima je govorio Brajdić, do sada, zanimalo je pak ABB-ovu vijećnicu Zdenku Henc. Ono što je ponavljao za obilaska OPG-ova i ovaj je put ponovio zamjenik gradonačelnika, ističući kako Grad pokušava pomoći malim gospodarstvima koje su udružili u zajednicu ponuditelja čime su postali konkurentni u odnosu na uvoznu robu. Danas, dodao je, 22 škole plus gradski vrtići u našoj županiji se opskrbljuju s dvije tone mjesečno voća i povrća od domaćih poljoprivrednika.
HSLS-ova Zlatka Pemper pitala je je li se prijavilo Moto budnicu Ministarstvu kulture za zaštitu te što će biti s restauracijom skulpture Svjetlosni oblici Bjelovarčanina Vojina Bakića.
– Dugo se pričalo o tome i najavio sam na posljednjoj Moto budnici da idemo u to i zahvaljujem Državnom arhivi, Gradskom muzeju i brojnim pojedincima koji su pomogli u prikupljanju građe. Nadamo se najboljem, da će biti lako, neće jer je došla i direktiva iz EU da se postrožuju kriteriji. Trudili smo se dobro opisati i pokazati tradiciju unatrag stotinu godinu. Danas smo ju prijavili i nadamo se da ćemo rezultate dobiti do 1. svibnja i da će ona biti pozitivno ocijenjena. Što se tiče Svjetlosnih oblika Gradski muzej je prijavio Ministarstvu kulture restauraciju jer jedan svjetlosni tanjur i nedostaje i cijela skulptura je u dosta lošem stanju – odgovorio je Brajdić.
Oporbeni vijećnik Damir Bajs zanimao se za poslovnu zonu Korenovo, koju, podsjetio je, Bjelovar još uvijek nema spremnu za investitore. Bajs je i ovaj put podvukao kako Grad još uvijek nema tvrtku za održavanje javnih zelenih površina, a i zanimalo ga je zbog čega vijećnici nisu dobili one podatke koji su poslani Norvežanima, vezanim uz bušotinu te zatražio iste. Usto je podvukao kako je Bjelovar jedan od rijetkih gradova koji nema poslovnu zonu i ne može ponuditi uvjete za gradnju većih objekata investitorima. Stoga ga je zanimalo kako ju i kada Grad planira potpuno opremiti i ponuditi za ulaganje. Na Bajsove pitanje odgovorio je Brajdić prvo ističući pozitivne gospodarske pokazatelje, a detalje oko poslovne zone donio je Zoran Preskočil iz odjela komunalnih djelatnosti.
– Od rujna do danas ishodili smo lokacijsku dozvolu i ona je pravomoćna. Izrađeni su parcelacijski elaborati za formiranje građevinskih parcela i u tijeku je rješavanje imovinsko-pravnih odnosa. Usporedno je u izradi glavni projekt za ishođenje građevinske dozvole i projektira se spojna cesta između Velikog Korenova i gudovačke ceste koja se također treba rekonstruirati jer iz nje bi bio ulazak u poslovnu zonu dok se ne izgradi brza cesta. Ako će sve ići svojim tijekom na proljeće bi mogla biti izdana građevinska dozvola i raspisana javna nabava za izvođenje radova – izvijestio je Preskočil.