U Bjelovaru traje sastanak predsjednice Sindikata hrvatskih učitelja Sanje Šprem sa županijskim povjerenicima toga sindikata. Aktualnosti u Sindikatu hrvatskih učitelja, vezano uz pregovore za Kolektivni ugovor zaposlenika u osnovnoškolskim ustanovama, koji su u tijeku, te osvrtom na trenutno stanje u školstvu, okosnica su razgovora. Prilika je to da se i jasnije o stavovima ovog Sindikata informiraju članovi kada je u pitanju najavljeni štrajk preostalih triju sindikata u obrazovanju. Naime, najbrojniji sindikat u školstvu, Sindikat hrvatskih učitelja protivi se načinu na koji svoje nezadovoljstvo iskazuju kolege iz drugih sindikata. Predsjednica Šprem za najavljeni štrajk kaže da je upitne zakonitosti i da bi se moglo dogoditi da za u postotku traženih 18 eura po danu, zaposlenici, ako Vrhovni sud štrajk proglasi nezakonitim, izgube 70-tak eura, koliko im je plaćen jedan školski dan.
– Tri sindikata su navela kao jedan od dvaju razloga za pokretanje postupka mirenja povećanje osnovice za izračun plaća za 2025. godinu za deset posto u odnosu na osnovicu za izračun plaće za 2024. godinu. Sami organizatori štrajka izjavljivali su da je samo jedan zahtjev, u lepezi zahtjeva, temelj za zakonit štrajk. Svih 11 reprezentativnih sindikata javnih službi, uključujući i tri organizatora ovoga štrajka, u procesu pregovora za Temeljni kolektivni ugovor prošle godine korigiralo je početni zahtjev od deset posto, odnosno pel plus pet posto, rasta osnovice plaće za 2025. godinu te je konačni sindikalni zahtjev bio četiri plus četiri posto. Budući da nije potpisan Dodatak I. Temeljnog kolektivnog ugovora, Odlukom Vlade RH primjenjuje se rast osnovice od tri plus tri posto. Razlika od rasta osnovice do ispunjenja konačnog zahtjeva svih sindikata iznosi dakle jedan plus jedan posto. Organizatori štrajka informirali su članove i javnost o tome da je zahtjev za štrajk rast osnovice od deset posto. Postavljanje zahtjeva od deset posto znači anuliranje proteklih pregovora 11 reprezentativnih sindikata javnih službi i rast osnovice od tri plus tri posto. Budući da se time zahtjev vraća na početak tih pregovora zanemarujući čak i činjenicu da su sami organizatori štrajka korigirali u pregovorima zahtjev na četiri plus četiri posto, dovodi se u pitanje i sama zakonitost štrajka – pojasnila je Šprem i pita se jesu li emocionalni razlozi i nezadovoljstvo temelj za zakonit štrajk.
Šprem prikaz rasta postotaka neto plaća za navedena radna mjesta od 2023. do danas, koji ističu kolege drugih srodnih sindikata, drži nereprezentativnim