Novinari i medijski djelatnici svaki dan hrabro ostvaruju slobodu izražavanja, često uz velik osobni rizik. Neovisno novinarstvo koje se temelji na činjenicama pomaže u zaštiti naših demokratskih društava tako što otkriva nepravdu, poziva čelnike na odgovornost i omogućuje građanima da donose informirane odluke. Budući da se 2024. izbori održavaju u više od 60 zemalja u cijelom svijetu, rad novinara važniji je nego ikad prije. Na Svjetski dan slobode medija odajemo priznanje njihovu radu i hrabrosti, izjavio je visoki predstavnik u ime Europske unije, a u izjavi još stoji:
Kao naše oči i uši na terenu, novinari moraju biti zaštićeni uvijek i svugdje. EU oštro osuđuje sve oblike nasilja nad novinarima zbog njihova rada, uključujući prijetnje, bez obzira na to primjenjuju li ga državni organi, organizirane skupine ili pojedinci. Takva kaznena djela ne smiju proći nekažnjena, bez obzira na to gdje su počinjena.
U cijelom se svijetu neovisni mediji suočavaju s raznim egzistencijalnim prijetnjama. Danas, više nego ikad, moramo poduzeti odlučne mjere kako bismo osigurali da mediji mogu djelovati u održivim političkim, gospodarskim i pravnim uvjetima. EU je u tu svrhu unutar svojih granica poduzeo važan korak donošenjem Europskog akta o slobodi medija. Ciljevi su tog iznimno važnog akta povećati uredničku slobodu, zaštititi novinarske izvore i povećati transparentnost vlasništva nad medijima u EU-u.
EU je i dalje nepokolebljiv zagovornik zaštite slobode i pluralizma medija u cijelom svijetu. Kad branimo slobodu medija, ne štitimo samo svoje pravo na znanje, nego i mogućnost oblikovanja budućnosti koja se temelji na istini i odgovornosti, stoji u izjavi visokog predstavnika u ime Europske unije.
Sindikat novinara Hrvatske u svom je priopćenju istaknuo kako Dan slobode medija ove godine obilježavamo s gorčinom i strepnjom. Naše kolegice i kolege ginu svakodnevno u Ukrajini i Gazi, nemoćni smo zaustaviti strahote i možemo tek još jednom poslati poruku podrške i solidarnosti, još jednom ponoviti da su novinari glas bez kojeg javnost ne bi znala istinu, novinari nisu i ne smiju biti mete. Novinari su mete napada i prijetnji i u svakodnevnom radu. Na krilima populizma i bez odgovornosti, političari se s pozicija moći obračunavaju s novinarima i podržavaju atmosferu vrijeđanja novinara.
Novinari su izloženi prijetnjama, napadima, cenzuri i pritiscima od strane različitih političkih i korporativnih interesa, neutemeljenim SLAPP tužbama. Sloboda izražavanja se sužava, a novinarska neovisnost se često dovodi u pitanje. I upravo zato borba za slobodu medija postaje još važnija, ali i zahtjevnija. U Hrvatskoj, ovih dana posebno, svjedočimo kako se političke elite odnose prema novinarstvu. Sa samog vrha vlasti, na dan uoči Svjetskog dana slobode medija, premijer ponovo pokazuje nepoznavanje i nepoštivanje rada novinara uvredama na račun istraživačkih novinara omalovažavajući njihov rad ocjenom da imaju deal s nekim iz sustava. Takav je stav pokazao i donošenjem Lex AP-a na zadnji dan sjednice prošlog saziva Sabora. Još jednog zakona kojim se pojačava pritisak na slobodan rad novinara, umjesto da osigura okvir za jačanje pluralizma medija. Važno je na Svjetski dan slobode medija naglasiti da samo uz sigurno radno okruženje za novinare i novinarke, možemo istinski imati slobodne i neovisne medije koji služe javnom interesu, ističe Sindikat novinara u svom priopćenju.
Također, u povodu Svjetskog dana slobode medija Hrvatsko novinarsko društvo danas će dodijeliti godišnje nagrade za najbolje novinarske radove objavljene u 2023. godini. Dodjela nagrada počinje u 18 sati.
Dodjeljuju se nagrade Marija Jurić Zagorka za internetsko, pisano, radijsko i televizijsko novinarstvo, Jasna Babić za istraživačko novinarstvo, Nikša Antonini za najbolju fotografiju, Žarko Kaić za najbolji snimateljski rad, Otokar Keršovani za životno djelo te nagrada Novinar/Novinarka godine. Također, HND će dodijeliti i Priznanje Milan Grlović za dugogodišnji rad u HND-u i doprinos razvitku novinarske organizacije.