Članovi Udruge za tov i uzgoj junadi Baby Beef na jučerašnjoj redovnoj izbornoj skupštini održanoj u Gudovcu za predsjednika su izabrali Tonija Raiča, dosadašnjeg zamjenika predsjednika ove najveće i najstarije udruge tovljača junadi u Republici Hrvatskoj, koji čine 90 posto sektora tovnog govedarstva u našoj zemlji. Raič je doajen i utemeljitelj udruge Baby Beef i na njezinom je čelu u 23 godine postojanja bio do sada čak devet mandata. Inače, predsjednici se u ovoj Udruzi mijenjaju svake dvije godine. Raič je na toj funkciji sada zamijenio Zvonimira Širjana, jednog od najvećih proizvođača baby beefa u Hrvatskoj. Njegova tvrtka je u europskom vrhu po standardima u tovu junadi.
– Vrijeme ove dvije godine mog mandata je bilo vrlo izazovno. Nikad veći troškovi proizvodnje i po osnovi stočne hrane i po osnovi energije, ali najviše po osnovi visoke cijene žitarica i kukuruza. Preživjeli jesmo. U jednom dijelu jesmo reducirani, ali i dalje smo svi na okupu i perspektiva je ispred nas. Nismo zadovoljni s time što se stočarima ukida otprilike 15 milijuna iz programa povijesnih prava koje smo izgubili u tovu junadi. Otprilike 40 posto toga iznosa će se ukinuti do 2026. Nismo zadovoljni ni nekim drugim odlukama koje su napravljene, i u Zakonu o poljoprivrednom zemljištu i u Zakonu o potporama gdje se iznos za izravne potpore smanjio na iznos koji je bio prije novog strateškog plana. Mislimo da je administracija prema onome što smo komunicirali mogla napraviti više, oni pak kažu da nije. Zadovoljni smo funkcioniranjem Udruge koja je imala puno inicijativa i da je Ministarstvo i druge službe ih provodile nitko ne bi bio oštećen i svima bi nam bilo bolje – naglašava Širjan.
U Baby beefu nešto je smanjen broj tovljača, no povećan je broj onih koji uz tov imaju i proizvodnju mlijeka. Broj grla u tovu je stabilan, godišnje ih uzgoje oko 130 tisuća junadi. Tako se govedarski sektor i u ovoj krizi pokazao najžilavijim. – Očekujem u sljedećem razdoblju da ćemo se posvetiti znanju i podizanju naše proizvodnje. Tu smo u dobroj suradni s Agronomskim fakultetom iz Osijeka i nadam se da će nam znanost uzvratiti u kvalitetnoj infrastrukturi kako bi mi proizvođači smanjili administriranje, da odredimo ciljeve i rokove kad smo samodostatni i da vidimo u kojem razdoblju ćemo imati dodanu vrijednost u pravom smislu, od polja, naših farmi, prerađivačkih kapaciteta do stola, turističke privrede i izvoza – rekao je Raič ističući kako je na domaćem tržištu dominantno uvozno meso lošije kvalitete te da je Italija dominantni kupac naše robe.