U atomskom skloništu Ekonomske i birotehničke škole u Bjelovaru otvorena je putujuća izložba „Anne Frank – povijest za sadašnjost“. Na tridesetak izložbenih panela donosi brojne detalje iz života židovske djevojčice i njezine obitelji s kraja Drugog svjetskog rata, ali i aktualizira pitanje ponovne pojave nacističke ideologije u suvremenom svijetu. Izložba u Hrvatskoj također sadrži šest panela koji se bave lokalnom poviješću. Posebnost bjelovarskog postava su posebno educirani učenici volonteri bjelovarske Ekonomske i birotehničke škole, koji su se pripremali u svoje slobodno vrijeme.
Ponosan na dosege svojih učenika u stvaranju ove izložbe je ravnatelj Ekonomske i birotehničke škole Vladimir Štefanec.
– Povijest je učiteljica života. Tko nije naučio povijest, osuđen je na to da ju ponavlja više puta u životu. Neke stvari iz prošlosti dobro je naučiti, baš kao i one koje su bile ružan dio našeg čovječanstva, kao što je bio život Anne Frank, kako se te stvari nikada više ne bi ponovile – kazao je Štefanec za otvorenja.
Da nas izložba može mnogočemu naučiti podvukla je zamjenica župana Marija Jungić koja se među prvima odazvala razgledanju postava.
– Mržnja i diskriminacija nikada ne bi trebali biti prihvaćeni. Žalosno je da je ovako mlada djevojka poput Anne Frank doživjela tako grozne stvari, da je o njima teško i danas, mnogo godina kasnije čitati, a da vas ne stegne oko srca. Puno možete napraviti u vašoj zajednici kada je borba protiv diskriminacije u pitanju. Ne možemo se s ove pozicije možda boriti protiv genocida i drugih zala čovječanstva, ali vi dragi učenici možete prepoznati nasilje i mržnju i možete ih spriječiti. Zajedno smo jaki i nemojmo dozvoliti zlostavljačima da prevladaju. Želimo da u našim školama djeca odrastaju zdravo i da se u njim osjećaju ugodno. Vi ste kreatori toga – poručila je Jungić srednjoškolcima.
Izložba je ostvarena u sklopu projekta Povijest za svijest, a organizatori su Hrvatska edukacijska i razvojna mreža za evoluciju sporazumijevanja (HERMES) i Kuća Anne Frank iz Amsterdama. Veliki obol dala joj je i profesorica Josipa Klemić koja je ustvrdila za otvorenja kako izložba nije posvećena samo djevojčici Anni Frank, već svim žrtvama netolerancije, diskriminacije i nasilja, a posebno djeci.
– Anne Frank simbol je neizmjernog stradanja i neugasle nade. Ostavila je svijetu dnevnik svojih misli, ali i snažnu poruku o ljudstvu i izdržljivosti, hrabrosti i nadi, usred najmračnijih trenutaka povijesti. Njeno dnevničko pismo, ispisano u tami skrovišta, osvjetljava put prema svjetlijoj budućnosti u kojoj bi se svi ljudi trebali međusobno odnositi s jednakim poštovanjem, nikada ne narušavajući dostojanstvo drugog čovjeka. Ova izložba nije samo retrospektiva prošlosti, već je i ogledalo koje nas poziva da se zagledamo u sadašnjost i u budućnost. Neka nam životna priča ove djevojčice postane glas koji nas podsjeća na neprocjenjivu važnost ljudskih prava, tolerancije i razumijevanja. Poziva vas da otvorite svoja srca i svoj um i postanete svjesni svoje uloge u stvaranju društva koje cijeni različitost i poštuje prava svih svojih članova – rekla je profesorica Klemić.
Izložba je već obišla četrdesetak zemalja i preko 20 hrvatskih gradova, a našom zemljom putuje uz pomoć lokalnih donacija. Izložba „Anne Frank – povijest za sadašnjost“ besplatna je i otvorena za javnost, a razgledat će ju i u grupnim posjetama učenici ostalih bjelovarskih srednjih, ali i osnovnih škola. Izložba u Bjelovaru ostaje otvorena do 22. veljače.