Proteklog vikenda Kulturni centar „Mato Lovrak“ nastavio je s aktivnostima u sklopu međunarodnog projekta „Osjeti knjigu riječ po rič“ koji provode u suradnji s partnerima iz Bosne i Hercegovine. Predstavnici Centra otputovali su na studijsko putovanje u Široki Brijeg gdje su za partnere u projektu, Udrugu „Sretna škola“, Klub čitatelja i Prvu osnovnu školu u Širokom Brijegu, organizirali radionice izrade lutkica od komušine i maketa vlaka u snijegu.
– Komušina za radionice stigla je izravno s velikogrđevačkih polja i postala predmet radosti i kreativnosti tamošnjih osnovnoškolaca. Uz stručno vodstvo naše Helene Lovrak, vrijeme je proletjelo, a zajedničkim stvaranjem, osim lutkica, stvorili smo odnos koji će trajati i dalje, suradnju pred kojom su nova zajednička iskustva i obostrani razvoj. Uzvratni posjet bila je prigoda za otvorenje izložbe učenice Sare, djevojčice s teškoćama u razvoju za velikim slikarskim talentom, a zaigrali smo i kviz inspiriran manje poznatim riječima iz književnih djela Mate Lovraka. Posjet Franjevačkoj galerije u Širokom brijegu bio je neprocjenjiv kulturni dar, a Akademiji likovne umjetnosti inspiracija za nove ideje i suradnje – kaže ravnateljica KUC-a “Mato Lovrak” Zvjezdana Galkowski.
Podsjetimo, projekt „Osjeti knjigu riječ po rič“ prijavljen je na Javni poziv Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024., a izabran je kao jedan od 88 projekata, od ukupno pristiglih 350 projektnih prijava. Tijekom kolovoza partneri iz Širokog Brijega boravili su u Velikom Grđevcu gdje su za njih organizirane kreativne radionice, projekcija filma „Vlak u snijegu“, a održan je i okrugli stol o inkluzivnim knjižnicama.
Kroz projekt je kupljena je informatička oprema za provedbu projektnih aktivnosti i info ploča taktilnog reljefnog tipa koja će biti postavljena u Lovrakovom centru u Velikom Grđevcu, a na Brailleovom pismu su tiskani romani „Vlak u snijegu“ i „Družba Pere Kvržice“. Na okruglom stolu, koji je održan u lipnju razmijenili su iskustva u radu inkluzivnih knjižnica. Narodna knjižnica „Petar Preradović“ Bjelovar tada je pokazala kako je već godinama knjižnica dostupna svima, a primjer knjižnice Prve osnovne škole iz Širokog Brijega i članovi njihova Kluba čitatelja pokazali d su njihovi junaci upravo djeca s posebnim potrebama, koji su također učenici te škole. Partneri iz Širokog Brijega kroz ovaj su projekt nabavili opremu za pokretanje školskog radija.
Program prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine financiralo je Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Republike Hrvatske