Nažalost, sustav obrazovanja svakoj Vladi RH je zadnja rupa na svirali, ustvrdila je to danas novinarima u Bjelovaru Sanja Šprem, predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja. No, istovremeno prilično je zadovoljna trenutačnim tretmanom koji je, kaže, postignut nakon 36 dana neprekidnog štrajka. Šprem se u Bjelovaru sastala i sa sindikalnim povjerenicima. Glavne teme razgovora bile su donošenje Zakona o plaćama, kao i pregovori za Temeljni kolektivni ugovor.
– Rasla je plaća u sustavu obrazovanja mnogo, ali ne dovoljno. Gledajući kroz osnovicu rasla je u tri navrata, ukupno na godišnjoj razini više od 20 posto. No, kada usporedimo s ostalima u javnom sektoru itekako nedovoljno. Primjerice liječnik ima plaću u brutu preko četiri tisuće eura, a učitelj 1800 eura. Zbog toga sve napore ulažemo u izrade koeficijenta jer oni pozicioniraju zaposlenike u javnom sektoru. Kada se vratimo u 2019. mislimo da smo uspjeli jer smo izborili koeficijent 6.11 za sve zaposlenike u sustavu obrazovanja. Posljedica velikog štrajka je i sadašnja situacija u kojoj nas premijer Plenković navodi kao socijalne partnere u izradi koeficijenata – komentirala je Šprem.
Budući da su koeficijenti na stolu sindikalna čelnica se nada da će uspjeti postići dogovor o povećanju koeficijenata kako bi učitelji već s plaćom za ožujak, dakle onom koju će primiti u travnju, osjetili značajnije povećanje.
– Plaća je rasla u osnovici, ali nema pravedne raspodjele. Sustavnim pritiskom smo pomaknuli koeficijente, od 1,9, do 1,93, a očekujemo minimalni 1,95. No, niti na tom iznosu nećemo stati. Guraćemo dalje sa što većim pritiskom i što boljim argumentima. Prilikom susreta s kolegama u europskim zemljama u okruženju doznala sam da su njihovi troškovi života niži, a plaće daleko više od naših. Standard hrvatskih građana mora biti veći, a učitelji ne mogu biti u tolikom disbalansu s plaćama u odnosu na liječnike ili sudce – zaključila je Šprem.