U središtu Čazme trenutačno se odvija jedan od najvažnijih kulturno-povijesnih projekata u regiji – opsežna obnova zgrade Gradskog muzeja. Riječ je o povijesnoj kuriji iz 18. stoljeća, a radovi su započeli početkom ove godine u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO), uz financijsku podršku Europske unije kroz instrument NextGenerationEU.
Posebnost ovog projekta, osim obnove same zgrade, leži i u arheološkim istraživanjima koja se paralelno provode. Naime, muzej se nalazi na prostoru nekadašnje srednjovjekovne biskupske utvrde, a dosadašnja otkrića potvrdila su njezinu iznimnu povijesnu važnost. U tijeku su zemljani radovi, a arheološki nadzor usporava tempo, budući da svaki nalaz zahtijeva detaljnu obradu.
– Cilj nam je proširiti postojeći podrum na cijeli objekt, no zbog brojnih arheoloških otkrića sve ide opreznije. Do sada smo završili istraživanje u dvije prostorije, a u trećoj su iskopavanja tek počela. Najznačajniji nalaz dosad je zid iz 13. stoljeća koji pripada staroj biskupskoj utvrdi – rekla je ravnateljica Centra za kulturu i Gradskog muzeja Čazma, dr. sc. Maja Cepetić Rogić.
Osim zidova, pronađeni su i fortifikacijski ostaci iz 15. stoljeća, ali i brojni pokretni nalazi, među kojima se ističu pećnjaci kalijevih peći. Njihov broj i raspored ukazuju na to da se u srednjem vijeku ovdje živjelo udobno i organizirano.
Zgrada muzeja sama po sebi nosi povijesnu vrijednost – izgrađena u doba Vojne krajine, smještena je na temeljima još starijeg objekta. Obnova se provodi uz stalni nadzor Ministarstva kulture i Konzervatorskog odjela u Bjelovaru.
– Gradilište je zahtjevno, jer se temelji djelomično potkopavaju i traže dodatne mjere zaštite, no sve ide prema planu – dodala je Cepetić Rogić.
Cilj projekta nije samo obnova zgrade, već i stvaranje suvremenog prostora za stalni muzejski postav, koji će prikazivati povijest Čazme i okolice na nov i interaktivan način.
Gradonačelnica Čazme Valentina Čanađija naglasila je važnost projekta za lokalnu zajednicu:
– Ova obnova nadilazi samu građevinu. Ona čuva naš identitet i stvara mjesto koje će povezivati prošlost i budućnost Čazme. Vjerujem da će muzej nakon obnove postati i snažan kulturni i turistički centar grada.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 1,73 milijuna eura, a završetak radova planiran je do lipnja 2026. godine. Tijekom istraživanja očekuju se nova otkrića koja bi mogla dodatno rasvijetliti srednjovjekovni život u ovom kraju, a svi nalazi bit će predstavljeni javnosti kroz novi muzejski postav.
Foto: Grad Čazma