Počeli su građevinski radovi na geotermalnoj bušotini u Velikom Korenovu, a kada sve bude gotovo Bjelovar će biti prvi grad u Hrvatskoj koji će koristiti geotermalnu energiju. U tijeku su pripremni građevinski radovi koji će trajati oko mjesec i pol dana, a polovicom siječnja trebalo bi biti postavljeno bušotinsko postrojenje.
-Ovo su pripremni građevinski radovi, oni su vrijednost jedne trećine ukupnog iznosa. Potom slijedi faza bušenja gdje dolazi toranj visine tridesetak metara koji će se ovdje postaviti u narednih mjesec, mjesec i pol dana. Zatim kreće faza bušenja. Ti bi radovi mogli početi u siječnju iduće godine. posao je dobila poznata tvrtka Crosco kojoj će trebati otprilike pet tjedana za bušenje. Tijekom veljače ćemo saznati kakvi su nam rezultati. Izradit će se elaborat rezervi vode kako bi mogli vidjeti kakva je voda, kolika je temperatura, koliko služi i kolika će biti njezina iskoristivost.-istaknuo je za obilaska radova gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak.
S obzirom na to da već 70 godina znamo da imamo toplu vodu, vjerujem da ćemo se još malo strpjeti, još je kazao bjelovarski gradonačelnik.
-U ovih pet godina napravili smo jako puno u segmentu istraživanja te kako bi vidjeli potencijale. U idućih pet do deset godina mislim da ćemo biti prvi grad u Hrvatskoj koji će se grijati upravo na toplu vodu – kaže Hrebak.
Samo bušenje kreće u drugoj polovici siječnja, objašnjava Zvonimir Žarec, direktor Termi Bjelovar.
-Polovinom prvog mjeseca trebalo bi doći bušotinsko postrojenje koje se sastavlja.bušenje traje 45 dana, a osim bušenja podrazumijevaju i testiranje bušotine koje će trajati dva tjedna. Cilj testiranja je dobiti relevantne podatke uključujući izdašnost bušotine, temperaturu vode, količinu, tlakove te određivanje je li ležište otvoreno ili zatvoreno, odnosno možemo li tu vodu odmah eksploatirati ili će se morati raditi još dodatni radovi – objasnio je Žarec.
Plan je bušiti na 1500 metara, a procjenjuje se da je voda na toj dubini temperature od oko 80 stupnjeva C. Nakon završetka radova, započinje drugi dio koji uključuje pripremu geotermalnog elaborata ili elaborata o rezervama. Taj dokument će biti predan resornom ministarstvu i agencijama kako bi se dobile dozvole za iskorištavanje geotermalne energije, a kad se dobiju te dozvole predstoji i ona posljednja, a to je dozvola za korištenje geotermalne energije.
Kažimo i to kako je ukupna vrijednost projekta 4,4 milijuna eura od kojih su 1,3 milijuna osigurana iz kroz partnerstvo s Kraljevinom Norveškom, Islandom i Lihtenštajnom, milijun daje Ministarstvo regionalnog razvoja, a ostatak Grad Bjelovar.
Bušotina će grijati novu poduzetničku zonu na tom području te će stvarati nova radna mjesta, smatra gradonačelnik. Vjeruje da će to biti preporod Bjelovara te da će u novoj poslovnoj zoni, koja se proteže na oko 80 hektara, raditi nekoliko tisuća ljudi. Kaže i da se u proračunu za sljedeću godinu nalazi 1,5 milijuna eura za njezinu gradnju.