Udruga Crveni Nosovi treću godinu za redom organiziraju nacionalni projekt “Djeca u školama za djecu u bolnicama” koji povezuje osnovnoškolce sa njihovim vršnjacima koji se nalaze na liječenju u bolnicama.
Svrha klaunovadoktora je unositi osmijeh, nadu i snagu u bolničke sobe djece diljem Hrvatske, a to uspijevaju već 15 godina. Maja Rusan je voditeljica odjela za prikupljanje sredstava i komunikaciju Udruge te nam je otkrila više o projektu koji organiziraju i samim počecima Udruge.
-Počeli smo s četiri klauna i jednom bolnicom, a sada naših 35 klaunovadoktora redovito posjećuje djecu u 21 bolnici po cijeloj Hrvatskoj.
Dodaje kako posjećuju i starije osobe u domovima za starije i nemoćne te da imaju programe za djecu s poteškoćama, za medicinsku stručnu javnost te odrasle na Odjelu onkologije.
-Tu smo za sve osobe koje se nađu u kriznim situacijama poput elementarnih nepogoda ili izbjeglištva. U ovih 15 godina rada smo pomogli i izmamili osmijeh na više od 430 000 lica – ističe Rusan.
Rusan je opisala kako izgleda jedan posjet Crvenih nosova i koliko on može biti značajan za period boravka u bolnici.
-Prolaze kroz hodnike, ulaze u sobe. Ono što je specifično da ni jedan posjet nije isti jer ni jedno dijete nije isto. Ne nosi se sa istim emocijama. Njihovi roditelji su najčešće sa njima, tako da kada klaun dolazi do njih on transformira taj osjećaj straha, zabrinutosti i neizvjesnosti u to da na trenutak zaborave i djeca i roditelji na to gdje se nalaze – govori Rusan.
Taj posjet je poseban jer klaundoktor postaje ranjiv pred njima i otvara se, a time onda stvara siguran prostor u kojem se i djeca mogu otvoriti njemu, pokazati svoju tugu i sve druge osjećaje koje bi inače vjerojatno potisnula.
-Kroz profesionalno klauniranje, koje je svaki od klaunova prošao u obliku edukacije, on transformira tu emociju u neku snagu koja rezultira osmijehom djeteta – dodaje Rusan.
Projekt je jako važan jer, kako navodi Rusan, kroz povezivanje tih dviju skupina vršnjaka oni utječu na međusobni emocionalni i socijalni razvoj i postaju svjesni da se svatko može naći u takvoj situaciji te koliko je važna ta podrška.
-Svi smo mi jednom bili djeca i znao koliko nam je bilo važno da budemo viđeni i podržani od svojih prijatelja – govori Rusan.
Ciljevi projekta „Djeca u školama za djecu u bolnicama“ su bila:
- razvijanje empatije i emocionalne pismenosti kod djece,
- poticanje međusobne podrške, solidarnosti i zajedništva među vršnjacima,
- pružanje ohrabrenja djeci na bolničkom liječenju kroz poruke i crteže,
- jačanje svijesti o tome da male geste mogu imati veliki utjecaj.
U projektu je ove godine sudjelovalo 79 škola iz cijele zemlje, a crteži koje su djeca izradila će biti izložena u 18 bolnica od srpnja do listopada ove godine. Sudjelovalo je ukupno 1953 djece, a među njima su se našla i djeca iz četiri škole Bjelovarsko-bilogorske županije.
-Školarci su imali kreativan dio zadatka u kojem su crtali svoje klaunovedoktore i sretni smo što su nas bolnice podržale i te crteže objesili na panoima i hodnicima dječjih bolnica – kazala je Rusan te se zahvaljuje svim školama koje su sudjelovale s područja BBŽ.
-Dobili smo toliko lijepih i kreativnih crteža. Hvala učiteljima koji su podržali taj projekt i djeci koja su to prekrasno napravila. Nekako to povezivanje utječe i na zajedništvo svih nas – dodaje zadovoljno Rusan.
Opću bolnicu Bjelovar su do sad posjetili dvaput, a četiri puta su u V. OŠ izveli program za djecu s teškoćama koji se zove Karavan orkestar.
-Djeci u bolnicama, koja iz dana u dan pokazuju nevjerojatnu snagu i hrabrost, želimo poručiti da nisu sami. Njihova hrabrost nas nadahnjuje, pokreće i daje smisao onome što radimo – poručila je Maja Rusan iz Udruge Crveni Nosovi.