Danas se obilježava Međunarodni dan bijelog štapa, a prilika je to da se posveti potrebna pozornost slijepim osobama, odnosno upoznavanju društvene zajednice sa specifičnim potrebama i načinima funkcioniranja slijepih. Bijeli štap je prometni zaštitni znak slijepih u sve gušćem prometu, ali i pomagalo koje slijepima omogućuje samostalno kretanje na poznatom terenu.
Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije u svijetu je 39 milijuna slijepih te je na taj način prevalencija sljepoće oko pet na tisuću stanovnika. U Hrvatskoj se prati broj osoba oštećena vida ali samo onih kod kojih postoji invaliditet temeljem tog oštećenja. Na taj način je u Hrvatskoj registrirano 22 000 osoba čiji je uzrok invaliditeta sljepoća i znatna slabovidnost, te je na taj način prevalencija oštećenja vida, kao uzroka invaliditeta, oko šest na tisuću stanovnika. Svakodnevni problemi slijepih gotovo su nezamislivi onima koji vide. Zbog rupa na cesti, svakakvih zapreka, prepunih tržnica i neprilagođenih prilaza državnim institucijama, oni trebaju stalnu pratnju osoba koje vide. Bijeli je štap produžena ruka slijepe osobe, sve ostalo što je izvan dosega toga štapa velika je nepoznanica, ali i opasnost za osobu koja ne vidi, ističu u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo.
Sljepoća je uvijek bila i bit će teška invalidnost te je stoga neophodno konstantno pratiti specifične potrebe i probleme slijepih. Moderna tehnologija uvelike olakšava život slijepim osobama, ali bez obzira na moderna poboljšanja, postoje specifične potrebe koje se mogu rješavati samo konstantnim radom i pomaganjem svakom pojedincu koji je pogođen ovom vrstom invalidnosti, poručuju uz današnji dan iz iz bjelovarske Udruge slijepih.