Medicinska škola Bjelovar je jedna od 25 Regionalnih centara kompetentnosti (RKC) čime se polaznicima pruža mogućnost dodatnih edukacija pored redovitog strukovnog obrazovanja i kao cjeloživotno obrazovanje.
U bjelovarskom regionalnom centru kompetentnosti se odvio edukacijski program za devetero medicinskih tehničara i sestara o palijativnoj skrbi. Edukacija je trajala tri mjeseca kroz više modula, a sastojala se od predavanja, radionica i diskusija kako bi se, osim stručnosti, izgradilo zajedništvo i mjesto za ranjivost koje je u ovom poslu jako bitno.
Obuhvaćala je sve elemente palijativne skrbi, od upravljanja simptomima poput boli, mučnine, anksioznosti i nesanice do pružanja duhovne i emocionalne podrške.
Radnici palijativne skrbi ne brinu samo o fizičkoj boli pacijenata, komunikaciji s njima i obitelji, već su psihološka podrška kroz taj, svima najteži prijelazni period. Ovaj plemenit posao daje smisao i mir kada vlada strah, pruža suosjećanje kada je ono najpotrebnije.
Ne smijemo zaboraviti jako bitan faktor, a to je briga medicinskog osoblja o sebi samima kako nebi došlo do pregorijevanja na poslu. Zato su polaznici educirani i o tome kako se na duge staze nositi sa stresnim i emocionalno teškim situacijama.
Svaki medicinski radnik treba biti samosvjestan kako bi mogao prepoznati vlastite emocije i ponašanja te kako ona utječu na njih same i druge. Kroz radionice su ispitivali vlastite granice, ukazali na svoje ranjive strane, ali i snagu.
-Palijativna skrb nije samo znanje. Ona je prisutnost, razumijevanje, tiha snaga. Edukacije poput ove nisu luksuz, već nužnost. One su prostor u kojem zdravstveni djelatnici ponovno nalaze smisao, svrhu i ljudskost – kazala je voditeljica programa, Tina Jelić-Balta.
Edukacije poput ovih su bitne kako bi se u medicinski sustav uvelo više suosjećanja u ovim, za pacijente i njihove obitelji, najpotrebnijim trenucima. Hrvatska radi na uvođenju ove prakse kroz Udruge i Domove zdravlja, ali treba raditi i na tome da ono postane uobičajen dio sustava.