Velika nagrada Austrije ovog će se vikenda voziti u iznimno zahtjevnim vremenskim uvjetima. Zbog prognoziranih temperatura viših od 31 Celzijevog stupnja, FIA je prvi put ove sezone aktivirala protokol za utrke koje predstavljaju povećan rizik zbog vrućine.
Odluka omogućuje momčadima ugradnju posebnog sustava za hlađenje vozača. Korištenje tog sustava nije obavezno, no vozači koji ga odluče ne koristiti moraju u bolidu imati dodatni balast od pet kilograma kako bi se očuvala ravnopravnost natjecanja.
Meteorološke prognoze najavljuju vrlo visoke temperature tijekom cijelog vikenda, a procjenjuje se da će u kokpitima bolida temperatura prelaziti 40 Celzijevih stupnjeva. To će vozačima dodatno otežati posao jer tijekom utrke nose višeslojnu zaštitnu odjeću i kacigu, zbog čega su izloženi velikom fizičkom opterećenju.
Pravila o proglašenju utrke opasnom zbog vrućine uvedena su prošle godine, a prvi put primijenjena na Velikim nagradama Singapura i Sjedinjenih Američkih Država. Austrija je prva utrka u aktualnoj sezoni za koju je aktiviran ovaj protokol.
Uoči utrke vodeći u ukupnom poretku Svjetskog prvenstva je Kimi Antonelli u Mercedesu, koji nakon sedam utrka ima prednost od 41 boda ispred Lewisa Hamiltona.
Velika nagrada Austrije na rasporedu je u nedjelju s početkom u 15 sati.
Foto: Nathan Ray Seebeck/REUTERS






