U bjelovarskoj knjižnici srednjoškolskog centra veliku pažnju učenika i ljubitelja kineske kulture privukla je izložba “Kina nikad ne spava”. Nastavak je to suradnje Turističko-ugostiteljske i prehrambene škola Bjelovar s kazališnom producenticom, Bjelovarčankom Antonijom Putić koja je dugi niz godina živjela u Kini, a danas rado predstavlja bogatu povijest te zemlje. Još prošle godine u okviru programa Mjeseca hrvatske knjige, Antonija je u knjižnici održala niz predavanja na temu prijevoda Marka Pola, slavnog putopisca koji je niz godina živio u Kini, a koje je organizirala knjižničarka Ekonomske i birotehničke škole Alica Bačeković Pavelić.
– Interes učenika svih škola u srednjoškolskom centru bio je izvrstan, a duhovit pristup temi privukao je pažnju i najzahtjevnijih posjetitelja. Antonijini interaktivni pristupi na radionicama oživjeli su teme iz kineske kulture, pretvarajući ih u zanimljive priče i izazovne zadatke, a sami učenici pokušali su pisati i zahtjevne kineske znakove. Učenici su se dobro zabavljali, postavljali pitanja i aktivno sudjelovali u svakom dijelu predavanja, dok je Antonija svojim stručnim znanjem i iskustvom prenosila zanimljive podatke iz povijesti – govori knjižničarka Andrea Petrić koja je postavila izložbu “Kina nikad ne spava”.
Osim izložbe, Antonija je održala veliki broj radionica na kojima je sudjelovalo preko 300 učenika i profesora iz cijele Hrvatske, govori knjižničarka Andrea Petrić. U Turističko-ugostiteljskoj i prehrambenoj školi Bjelovar u ožujku se treću godinu za redom održavalo regionalno natjecanje WorldSkills iz sektora turizma i ugostiteljstva. U okviru natjecanja sudionici su mogli razgledati izložbu i sudjelovati na čajnoj ceremoniji. Antonijino iskustvo života u Kini dodalo je osobni dodir čajanci i izložbi, čineći je živopisnijom i autentičnijom.
– Posjetitelji predavanja su bili fascinirani njezinim pričama o svakodnevnom životu u Kini, običajima, festivalima i gastronomiji, što im je pružilo dublji uvid u kinesku kulturu i način života, a mnogi od njih i sami su se iskušali u pripremi čaja. I među učenicima su čajanke bile posebno popularne jer su na njima budući ugostitelji mogli naučiti kako se priprema čaj uz ugodno druženje i razgovor o čajnoj kulturi. Antonijine čajanke postale su omiljeni događaj među budućim ugostiteljima pružajući im priliku da nauče više o različitim vrstama čajeva, njihovoj pripremi i posluživanju, te o bogatoj čajnoj tradiciji Dalekog istoka – prenose iz TUPŠ-a.