Kad u obtelj stiže novi član, sve mora biti savršeno, naravo tako to budući roditelji zamišljaju. No, realnost je uglavnom drugačija. Roditelji, posebice majka koja istovremeno osjeća najveću sreću na svijetu, suočena je s brojnim strahovima, a najčešći su: imam li dovoljno mlijeka, što ako je moja beba gladna, a ja to ne mogu prepoznati i tada kreće traženje savjeta.
Kako se ne biste izgubili u šumi svega na što mlada majka može naići, najbolje je potražiti savjete stručnjaka kao i majki koje prolaze ili su prošle istu situaciju. Iako je dojenje ozbiljan zadatak, ono treba biti zabavno poručuju to sestre Iva Čatipović i Sanja Čatipović Gaćina koje su prije dva mjeseca pokrenule Instagram stranicu ” Sisterhood dojenje”
-Sisterhood je jedan projekt nastao iz ljubavi koji smo zajednički osmislile moja sestra Sanja i ja na jednoj spontanoj kavi kada smo zaključile da smo istovremeno upisale edukaciju za savjetnice za dojenje, ne znajući da je ona druga krenula na edukaciju. To smo shvatile kao znak da našto trebamo pokrenuti,a budući da je Sanja u marketingu ona je predložila da krenemo s društvenim mrežama jer to je jedino rješenje u 21. stoljeću. Moram reći da smo se službeno educirale jer nam se to nekako normalno, budući da je naša majka dugogodišnja pedijatrica i kroz Udrugu za zdravo i sretno djetinjstvo potiče majke da doje- kaže nam Iva Čatipović.
Budući da su u priču Sisterhhoda krenule kada su obje dojile svoje mališane, prijateljice su ih ispitivale o savjetima za dojenje i tako su shvatile da postoji potreba jer žele još uvijek vole čuti savjete majki iz prve ruke jer nisu sigurne kome se obratiti.
-Znanje koje smo stekle na edukaciji odlučile smo dići na jednu višu razinu. Iako je projekt na kojem radimo nov zanimljivim pričama iz svakodnevnog života nastojimo majkama dati savjete, ali i biti zanimljive. Iako smo stranicu pokrenule prije dva mjeseca radoje me što nam se žene javljaju i daju nam povratnu informaciju na sadržaj koji postavljuamo bilo komentarima ili porukama. Mi nažalost nismo sad u mogućnosti pružati neke velike usluge, budući da je riječ o našem volontarskom projektu, ali u Bjelovaru smo dostupne i pružamo podršku ženama kojima je to potrebno- nastavlja naša sugovornica.
Sadržaj koji se nudi na stranici Sisterhood nije klasičan u smislu savjeta već na zanimljiv i humorističan način progovara o podršci ili nepodršci okoline, o samom dojenju i situacijama u kojima se majke nalaze.
-Sadržaj se nameće sam od sebe i sve su to situacijije koje su inspirirane stvarnim događajima koji su se dogodili ili nama samima ili ženama s kojima razgovaramo i radimo. Taj sadržaj dolazi sam od sebe i imamo pregršt tema koje se stižemo odraditi jer smo prvestveno majke i poslovne žene, ali jako se trudimo i za sada nam dobro ide. Humor koji se pojavljuje u našim pričama je ponekad obrambeni mehanizam jer često se znamo naći u situaciji da ne znamo bismo li se smijale ili plakale pa se odlučimo za smijeh. Sve smo prošle različite situacije i stoga je važno da budemo jedna drugoj potpora- nastavlja Iva.
Jako su zadovoljne što se u Bjelovaru i Županiji njeguje poticanje dojenja i što majke imaju podršku kroz trudničke tečajeve i potporne grupe za dojenje. Iako se nalazimo u specifičnoj situaciji u povijesti kada smo preplavljeni brojim sadržajima nekako je savjet majke majci još uvijek zlata vrijedan.
-Savjete o dojenju trebamo prenositi s koljena na koljeno , nama majkama je to prirodno i takotreba biti. stoga ćemo ovaj svoj mali projekt sada s proljećemo još dopuniti i neformalnim druženjem mama i beba. Naime u suradnji s Udrugom za zdravo i sretno djetinjstvo pokrenut ćemo grupice za mame za druženje na kojioma ćemo govoriti o dojenju, ali svemu što čini majčinstvo. Radni naziv tih naših druženja bit će ”kavomamija”. Stoga nas pratite kako biste saznali sve novosti koje vam pripremamo- poručila je Iva Čatipović.