Temeljem slučajeva trovanja koja se dovode u vezu s konzumacijom spornih gaziranih pića, Ceh ugostitelja i turističkih djelatnika Hrvatske obrtničke komore pozvao je ugostitelje da zaštite svoje goste i svoje poslovanje te da do zaprimanja više informacija i potvrda o zdravstvenoj ispravnosti proizvoda maknu iz ponude sporna gazirana pića.
-U javnom prostoru kola velik broj informacija. S obzirom da ne raspolažemo službenim informacijama i uputama, a ne želimo imati nove slučajeve ugrožavanja zdravlja naših gostiju, predlažemo u potpunosti iz ponude maknuti potencijalno rizične proizvode i ostvariti pravo na povrat. Kao ugostitelji dužni smo zaštititi svoje goste, a kao Ceh dužni smo zaštititi svoje ugostitelje“, poručuje predsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a Franz Letica.
Što kažu u cehu ugostitelja Bjelovarsko-bilogorske županije upitali smo predsjednika Ceha Srećka Koljića.
-Mi naravno slušamo naputke Hrvatske obrtničke komore, tako da smo svojim članovima predložili da postupe u skladu s istima. Ja mogu reći da sam još prije dva dana povukao sporne napitke iz prodaje, no ne mogu reći jesu li to svi napravili jer nemam uvid u njihovo poslovanje,-napomenulo je Koljić. Upitali smo ga i hoće li se cijeli slučaj odraziti na poslovanje ugostitelja.
-Naravno da hoće, ali svima nama ugostiteljima najvažnija je sigurnost naših gostiju, sve ostalo je manje bitno u ovom trenutku.
Vezano uz cijelu ovu priču državnom je inspektoratu stigao ispitni izvještaj o kontroli riječkog uzorak spornog pića. Prvi rezultati analize mineralne vode iz Rijeke pokazali su da je sve u redu i da u njima nije pronađeno ništa izvan normalnih granica.
Uzorak koji je dostavljen na analizu analiziran je na pH-vrijednost, metale i metaloide, pesticide i aditive, kažu u Državnom inspektoratu. Uzorak koji je pristigao na mjerenje pH-vrijednosti (kiselost odnosno lužnatost vodenih otopina) nalazi se unutar vrijednosti preporučenih za bezalkoholna pića i sokove koji se obično kreću u pH-vrijednosti između 2,5 -3,5. Iz dostavljenog ispitnog izvještaja proizlazi da izmjerena pH-vrijednost ne bi trebala imati sposobnost izazivanja učinaka nagrizanja sa simptomima pečenja i boli u usnoj šupljini, jednjaku i želucu te otežanom gutanju, stoji u priopćenju Državnog inspektorata.
Također još napominju da su rezultati analize na aditive i pesticide sukladni s važećim propisima. Analizirani metali i metaloidi ne pokazuju odstupanja u usporedbi sa maksimalno dopuštenim koncentracijama u prirodnoj mineralnoj vodi. Dok se čekaju rezultati za sve ostale uzorke, ukupno je prijavljeno 14 slučajeva trovanja i ozljede jednjaka gaziranim pićem i to u Rijeci, Zagrebu, Splitu, Varaždinu.