Početkom prosinca Grad Bjelovar zatvorio je Javni poziv za potpore u poljoprivredi putem kojih već dugi niz godina pomaže poljoprivredne proizvođače svoga kraja. Za tu namjenu u ovogodišnjem proračunu izdvojeno je 123 800 eura, a utrošeno oko pet milijuna eura manje i to za dodijeljenih 217 potpora. Među onima koji zahvaljujući gradskoj potpori još uvijek imaju snage boriti se sa sve težim uvjetima je obitelj Galin iz Letičana. Branko Galin i supruga Ružica s osmijesima su dočekali zamjenika bjelovarskog gradonačelnika Igora Brajdića i pomoćnika Miroslava Šmita kada su ih posjetili na njihovom imanju.
– Sve se ovo održalo silom prilika. Do 2000. godine sam radio u Tvornici traktora i kada je propala moralo se pronaći nešto od čega ćemo živjeti. Kao hrvatski branitelj dobio sam deset hektara poljoprivrednog zemljišta od države i to mi je pomoglo pokrenuti proizvodnju uz ono što smo već imali. Moji roditelji su bili poljoprivrednici pa smo mi posao proširili. Danas imamo 50-tak grla stoke i bavimo se uzgojem domaćih telaca, po sistemu krava tele. Tako nastojimo zadržati kvaliteti domaći uzgoj. Proizvodnja mlijeka nam je na prvom mjestu, a sve ostalo nam je pomoć kako bismo imali kakvu takvu korist i dobru proizvodnju. Nažalost nemamo više kapaciteta da bismo proširivali, a nemamo dovoljno niti zemlje. Sveukupno obrađujemo 25 hektara. Jako nam puno znače ove gradske potpore. Tih 1600 eura pokriva nam četiri telića koje sam onda mogao ostaviti i nisam ih morao prodati – ispričao je Brajdiću i okupljenim novinarima Branko Galin.
Da Grad upravo zbog takvih, manjih proizvođača, kakvi su Galinovi i ne misli prestati s potporama u poljoprivredi i u ovom seoskom dvorištu podvukao je Brajdić.
– To nije velik novac, ali je potpora i znak da Grad Bjelovar podupire male poljoprivrednike i da Grad Bjelovar stoji iza malih poljoprivrednika te da se na Grad uvijek mogu osloniti. Plan za 2025. godinu je ukupno 123.800 eura potpora za sve naše poljoprivrednike koji koriste subvenciju. Ove godine se najviše poljoprivrednika prijavilo, točnije 217. Drago mi je što je taj trend u porastu. To znači da poljoprivreda i dalje živi te da u nju treba ulagati. Svi znamo da ne želimo postati ovisni samo o uvoznoj hrani. Obitelj Galin se dugi niz godina bavi poljoprivredom, kravama, uzgojem teladi i zadržavanjem teladi. To je ono što mi u Gradu Bjelovaru itekako podupiremo, a to je da se telci zadrže u štali, a ne da se uvoze ili prodaju. To je jedna politika koju Grad Bjelovar kontinuirano provodi već sedam godina te je to ono što bi netko trebao čuti i vidjeti i na nivou Republike Hrvatske. Naši poljoprivrednici ne znaju danas što će biti sutra. U gradu Bjelovaru to znaju već sedam godina. Kroz tih sedam godina od 2017. do 2024. godine 1380 poljoprivrednih gospodarstava je koristilo subvencije Grada Bjelovara u iznosu od 521 tisuću eura. To nije velik iznos, ali ne treba ni biti. Vidjeli smo gdje nas veliki iznosi dovode, a ovo je nešto sasvim drugačije. Ovo su potpore male vrijednosti za male OPG-ove. Nadam se da će se i mladi poljoprivrednici uključiti sve više u ove potpore te da će gospodin Galin imati svoje nasljednike. To u Hrvatskoj, nažalost, nije slučaj jer znamo na kakve je niske grane dospjela poljoprivreda. No, iz Bjelovara poručujemo da je još uvijek ima – kazao je Brajdić.
–